Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Rendes felmondás a munkáltató részéről

Az Mt. 65. §-a értelmében rendes felmondással a munkaviszony mind a munkáltató, mind pedig a munkavállaló részéről mind határozatlan, mind határozott tartamú munkaviszony esetében megszüntethető. A határozott tartamú munkaviszony lejárat előtti megszüntetés azonban mindkét részről korlátozott. Rendes felmondással a munkáltató csak akkor szüntetheti meg a határozott időtartamra szóló munkaviszonyt, ha a munkavállaló képességével van probléma vagy felszámolásra, illetve csődeljárásra kerül sor, vagy pedig más olyan elháríthatatlan ok áll elő, amely mellett a munkaviszony további fenntartása ellehetetlenül. A munkavállaló a határozott időtartamú munkaviszonyát pedig csak akkor mondhatja fel, ha a munkaviszony fenntartása valamilyen komoly oknál fogva a részére aránytalan sérelemmel járna vagy lehetetlenné válik. A munkavállalói érdekek jelentős védelmét biztosította a korábbi Mt. 89. § (4) és 96. §-ának (2) bekezdésébe foglalt az Európai Gazdasági Térség államaival összhangban álló az a szabály, mely szerint a munkavállalónak mind a rendes, mind pedig a rendkívüli felmondás előtt meg kell adni a lehetőséget arra, hogy az ellene felhozott kifogásokkal szemben védekezését előadhassa. E kötelezettsége alól a munkáltató csak az igen súlyos és nyilvánvaló munkavállalói jogsértések esetén mentesült. A munkáltatónak ezt a kötelezettségét azonban az új Mt. annak ellenére kiiktatta, hogy ezzel egy általános európai normával és gyakorlattal megy szembe. A felmondás leglényegesebb kardinális előírásai három területet ölelnek fel.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave