Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A vezetői megbízatás megszűnésének speciális szabályai

Jogdogmatikailag a közalkalmazotti és a köztisztviselői szférában az érdemi ügyintézői és ügyviteli közalkalmazotti, valamint köztisztviselői munkakör ellátására vonatkozó jogviszony jelenti azt az alapjogviszonyt, amelyre az ilyen intézményeknél a vezetői és a magasabb vezetői jogviszony épül. Ugyanis a vezetőt, illetve a magasabb szintű vezetőt magából az intézményből, illetve abból a szervezeti rendszerből választják ki, amelyhez az intézmény is tartozik, illetve amelyhez a vezetői jogviszonyt létesítik. A vezetői jogviszony – mint már erről szó esett – megbízatással és kinevezéssel egyaránt létesülhet, a személy kiválasztása pedig történhet a felsőbb vezetés egyedi döntésével, pályázat mellőzésével vagy pályázat mellett, vagy pedig választással, miként ez a bírósági elnökválasztásnál, az alkotmánybírósági elnökválasztásnál, az egyetemi rektorok és dékánok megválasztásánál jogszabályilag is rögzítve fennáll. Ez érvényesül Nyugat-Európa valamennyi államának közalkalmazotti és köztisztviselői jogában, és ezzel jár együtt az is, hogy ha a közalkalmazotti, illetve a köztisztviselői vezetői megbízatás megszűnik, a közalkalmazotti-köztisztviselői jogviszony továbbra is fennmarad, kivéve, ha a megbízatás megszűnésének oka olyan súlyos fegyelmi vétség, amely az alapjogviszony fegyelmi úton történő megszüntetését is maga után vonja. A másik kivétel ez alól még az, amikor kifejezetten úgy kerül a vezetői állás meghirdetésre, hogy annak megszűnésével maga a közszolgálati viszony is megszűnik. Ez esetben – miként ezt már korábban bemutattuk – nem áll a vezetői jogviszony mögött egy közszolgálati (közalkalmazotti vagy köztisztviselői) alapjogviszony.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave