Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Általános bemutatás

Mint már arról korábban is szó esett, egyéni munkaügyi viták azok, amelyek a munkáltató és a munkavállaló között állnak fenn. Előfordulhat azonban olyan eset is, amikor a munkáltató egyszerre több munkavállalójával áll jogvitában. Ennek tipikus esete, amikor gazdasági okokból a munkáltató több munkavállalójának egy időben szünteti meg a munkaviszonyát (pl. tömeges elbocsátás). Ez az eset is az individuális munkaügyi vita fogalmi körébe tartozik, mivel az egyes munkavállalók döntésén múlik, hogy jogvitát kezdeményeznek-e vagy sem. Ezek az esetek kivétel nélkül mind bíróság elé tartoznak. Az országok túlnyomó többsége ezeket az ügyeket speciális munkaügyi bíróságok elé utalja, egyrészt a gyors és szakszerű elintézés végett, másrészt annak érdekében, hogy a munkavállalói és a munkáltatói érdekek egyformán érvényesüljenek. Ezért a munkaügyi bíróság összetételében a munkáltatói és a munkavállalói oldal egyaránt képviselve van. Idevehető még az a másik megoldás is, ahol a munkaügyi bíráskodásnak külön bírói szervezete nincs, de a polgári bíróságok speciális tanácsa tárgyalja a munkaügyi jogvitákat. A kontinentális jogrendszerhez tartozó közös piaci tagállamok kisebbik részénél áll fenn harmadikként csak olyan megoldás, hogy a munkaügyi pereket a rendes bíróságok polgári ügyszaka az általános perrendi szabályok szerint tárgyalja. Az európai angolszász jogrendszerhez tartozó két állam kombinált megoldást alkalmaz. Egyes ügyek a munkaügyi bírósághoz tartoznak, mások viszont a rendes bírósághoz. Meg kell említeni továbbá azt is, hogy a kollektív munkaügyi jogvitákban szintén helye van bírósági útnak, amikor is a bíróságok országaik sajátos megoldásai szerint szintén az itt vázoltak szerint járnak el.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave