Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


2. A főbb jogi problémák a távmunkával kapcsolatban659

  1. Elhatárolása a vállalkozási és a megbízási jogviszonytól
    Miként a bedolgozás is elvégezhető munkaviszony alapján, de folytatható vállalkozási, sőt irodai munka vagy kijáró, illetve képviseleti tevékenység esetén megbízási jogviszony keretében is, ugyanez érvényes a távmunkára is. Azt, hogy munkaviszonyról vagy vállalkozásnak, illetve megbízásnak minősülő szabadfoglalkozásról van-e szó, részben a szerződés tartalma és elnevezése – ideértve az utasítási és ellenőrzési jog gyakorlásának a sűrűségét és erősségét –, részben pedig a megbízott egzisztenciális státusza dönti el, vagyis az, hogy a távmunkát iparengedéllyel rendelkező önálló vállalkozó vagy kamarai tagsággal rendelkező szellemi szabadfoglalkozású (pl. könyvelő) e minőségében végzi. Ha a távmunkát nem ilyen minőségben végzik, a jogviszonyra általában a munkaviszony a jellemző.
    Ha munkaviszonyról van szó, akkor a távmunkaszerződésben meghatározásra kerül, hogy mikor és milyen időtartamon belül kell a távmunkát végzőnek a munkáltató rendelkezésére állnia, vagyis elérhetőnek lennie.
     
  2. A munkaviszony keretében folytatott távmunka főbb tartalmi kérdései
    ba) A munkaidő általában kötetlen. Többnyire csak a feladatelvégzés határidejét határozzák meg. Erre részben a munkaszerződésben, részben pedig konkrét munkáltatói utasításokban kerül sor, amely utóbbit legtöbbször képernyőn adnak meg, és amit ugyancsak képernyőn kell teljesíteni. Ezenkívül a legtöbb esetben a munkaszerződésben rögzítésre kerül az a napi időtartam és időpont, amikor a munkavállalónak a munkáltató részére a képernyőn elérhetőnek kell lennie. Mivel a munkaidőt a távmunkás ezt leszámítva általában maga oszthatja be, a munkaidőre, a heti pihenőnapra, valamint a vasár- és ünnepnapi munkaszünetre, továbbá a napi munkaközi szünetre és a két nap közötti pihenőidőre vonatkozó munkajogi előírások csak az esetben és csak arra az időre érvényesek, amelyet a munkáltató határoz meg. Abban az esetben tehát, ha a munkáltató a távmunkának napi 8 órát meghaladó rendelkezésre állást ír elő, be kell tartania az Mt.-nek a túlmunkaidőre, munkaközi szünetre stb. vonatkozó előírásait. A távmunkás ezen túlmenően a rendes munkaviszonyban dolgozókkal egyenlő módon jogosult szabadságra. A szabadság kiadására és kivételére szintén az általános munkajogi szabályok, Magyarország esetében pedig az Mt., Kjt., Ktv. idevonatkozó előírásai irányadóak aszerint, hogy gazdasági munkaviszonyról vagy közalkalmazotti, illetve köztisztviselői jogviszonyról van szó.
    bb) Ez a kérdés felveti a munkahely meghatározását, amit rendszerint lakás egy jól elkülönített részén jelölnek ki a felek annak érdekében, hogy avatatlan kezek a berendezésekhez ne nyúlhassanak, hozzá nem értők (pl. gyerekek) a gépeket ne rongálhassák meg, és az adatbázist ne tüntethessék el, valamint, hogy a gépbe betáplált vállalati titkokhoz illetéktelenek ne férhessenek hozzá.
    bc) Ezzel függ össze a munkaeszközök és a helyiség rendelkezésre bocsátásának a kérdése is. A német jogi irodalomban kialakult álláspont szerint a távmunkavégzéshez szükséges gépi felszerelést a hozzá tartozó speciális munkalappal és irodaálvánnyal, illetve íróasztallal együtt a munkáltatónak kell biztosítania, és ugyanígy az adattároló szekrényt is, ha az speciálisan e célt szolgálja. A bútorzatot és a lakás elkülöníthető helyiségét a távmunkát végző szolgáltatja, amiért viszont a munkáltató iroda-, illetve lakbért, bútorhasználati díjat köteles fizetni, amelyet legtöbbször a lakbér meghatározott hányadának az átvállalásával oldanak meg. A berendezések működésének a költségeit szintén a munkáltató viseli.
    bd) Annálfogva, hogy a munkáltató felügyeletén kívül vannak a vállalatra vagy az üzemre fontos és jelentős részben titkos adatok, az adatmegőrzésre vonatkozó munkáltatói kötelezettségét és szintén a bizonyítási teher megfordításával rögzített fokozott kártérítési felelősséget szigorított formában rendezik. Ez a szigorítás azonban nem szünteti meg annak az esélyét, hogy a munkavállaló korlátozott mértékben feleljen az általa okozott kárért, abban az esetben, ha sikerrel bizonyítani tudja enyhébb fokú vétkességét. Annálfogva pedig, hogy az ilyen esetekre nézve az objektív felelősség alkalmazása kizárt, ha a távmunkás exkulpálni is tud, felelőssége meg sem állapítható. Tipikus esete lehet ennek egy lakásbetörés. Mindenesetre munkaszerződésben kell rögzíteni, hogy a munkáltató fokozott gondosságot igényel, hogy illetéktelenek (családtagok, rokonok, látogatók) az adatokhoz ne férhessenek hozzá.
    be) A távmunkaviszony alapján a munkáltató és annak megbízottja a munkavégzés ellenőrzése érdekében jogosult a távmunkást a szerződésben rögzített rendelkezésre állási időn belül előzetes bejelentés nélkül a lakásán felkeresni és a lakáson belül a távmunkahelyre belépni és ott tartózkodni. Ha nincsen a távmunkaszerződésben rendelkezésre állási idő megállapítva, úgy – álláspontunk szerint – az üzemre, illetve vállalatra vonatkozó hivatalos ügyintézési idő az irányadó. Ugyancsak ilyen módon jogosultak a munkaügyi hatóság képviselői is munkaügyi, valamint munka- és balesetvédelmi ellenőrzést tartani, a szakszervezet részéről pedig csak akkor, ha a távmunkás szakszervezeti tag. Az üzemi tanács képviselőjét viszont ilyen korlátozás nem köti. Őt ezen a téren ugyanazok a jogok illetik meg, mint a munkáltatót.
    bf) A távmunkásra is érvényesek a munka- és a balesetvédelmi előírások. Ezért a távmunkás lakásában a távmunkahelyet a munkavédelmi és a munka-egészségügyi jogszabályoknak, valamint az üzemi munkavédelmi és higiéniai szabályzatnak megfelelően kell kialakítani. Ebből következik az is, ha a távmunkást a lakásának a távmunkahelyre kijelölt területén valamilyen sérülés éri (pl. megüti magát vagy elesik), azt az üzemi balesetekre vonatkozó szabályok szerint kell elbírálni.
    bg) A munkadíjazásra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint amelyeket az Mt., a közalkalmazottak és a köztisztviselők esetében a Kjt., illetve a Ktv. előír. Ez vonatkozik a túlmunka és a heti pihenőnapon végzett munkára, illetve az ezekben az időkben történő rendelkezésre állás esetére. Mindez a túlmunkaidő, valamint a heti pihenőnapon, illetve vasár- és ünnepnapon végzett túlmunkára, valamint az állandó jellegű délutáni, továbbá az éjszaka végzett távmunkára akkor vonatkozik, ha az ilyen időbeosztásra vagy időhosszabbításra a munkáltató a távmunkást kifejezetten utasította, vagy a távmunkaszerződésben ilyen kikötés kifejezetten szerepel. Ez különösen az éjszaka történő távmunka esetében releváns akkor, ha arra a munkáltató kifejezett kívánságára kerül sor. Az éjszakai ernyőképhasználat ugyanis költségmegtakarítást jelent, ami a munkáltató számára nagyon is lényeges.
    bh) A nyugat-európai államokban kialakult jogalkalmazási gyakorlat értelmében a megkötött tarifaszerződések és üzemi megállapodások hatálya kiterjed a távmunkát végző munkáltatóra is. Mind a tarifaszerződésekben, mind pedig az üzemi megállapodásokban többnyire szó esik arról, hogy ha a munkáltató valamelyik munkavállalójának a munkaszerződését távmunkára változtatja át, ha a távmunkát felszámolja, a távmunkára árirányított munkavállalót a korábbi, vagy ahhoz hasonló munkakörbe visszahelyezni köteles. Mindezt a felek általában a munkaszerződésben is rögzítik annak megkötése során.
659 Lásd hozzá: Wank: 192–196. o.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave