Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


6. § A munkaerő-kölcsönzés

  1. Általános kérdések és fogalommeghatározás
    A munkaerő-kölcsönzést az EU-ban direkt módon hosszú ideig Irányelv nem szabályozta. Közvetett módon a 91/383. Irányelv azonban a munkaerő-kölcsönzésről a részmunkaidős és az átmeneti foglalkoztatás kapcsán beszél. Ezért az EU államainak a gyakorlata hasonlóvá vált. 2008 óta azonban a 104. EK Irányelv közvetlenül is rendezi a munkaerő-kölcsönzést. A munkaerő-kölcsönzés bevett forma a fejlett polgári államokban, ami olyan tevékenység, amelynek keretében a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót a kölcsönző üzletszerűen, azaz díjfizetés ellenében munkavégzésre a kölcsönzőnek átengedi. A kölcsönzés keretében a munkáltatói jogokat a kölcsönadó a kölcsönvevővel együtt gyakorolja és együtt terhelik a kölcsönvevővel szembeni munkáltatói kötelezettségek is, bár a munkavállaló munkavállalói jogviszonyban továbbra is a kölcsönadó vállalattal áll. A munkaerő-kölcsönzésnek a nyugat-európai joggal összhangban álló ezt a fogalmát az Mt. 214. §-a határozza meg. Magát a munkaerő-kölcsönzést átfogó jelleggel az Mt.-nek e törvénnyel egy újonnan beiktatott fejezete, a XVI. fejezete szabályozza. A 216. § (1) bekezdése értelmében a munkaerő-kölcsönzésre lényegében minden jogilag engedélyezett gazdasági tevékenységben sor kerülhet, amely alól a sztrájktörésre történő felhasználás jelent tiltó kivételt.
    A munkaerő-kölcsönzés kettős jogviszonyt tartalmaz. Az egyik kifejezetten munkaviszony, amelyben a munkavállaló vállalja, hogy a munkaerejét munkáltatója részére úgy bocsátja rendelkezésére, hogy az jogosult a munkaerejét más munkáltatónak díjazás ellenében rövidebb vagy hosszabb időre átengedni. A munkaerőt kikölcsönző cég és a munkaerőt kölcsönvevő közötti jogviszony ezzel szemben kifejezetten polgári jogi jellegű jogviszony, amely jogelméletileg a bérlet egyik formája. Ennélfogva tulajdonképpen munkaerő bérbeadási-bérbevételi szerződésről van itt szó. E kettős jogviszonyban van egyfelől egy, az Mt. alá tartozó munkabérleti szerződéses jogviszony, másfelől egy, a Ptk. alá tartozó speciális bérleti jogviszony, amely a dologbérlethez áll a legközelebb. Ami azonban a Ptk. XXXVII. fejezetébe foglalt dologbérlettől elválasztja, az az, hogy a bérleti szerződés tárgya sem nem dolog, sem nem dologként hasznosítható erőforrás, hanem természetes személy, pontosabban annak a munkája. Ami a jogviszonyt a bérlethez hasonlóvá teszi az, hogy elvileg lehetséges lenne, hogy a „kölcsönvevő a kölcsönvett munkaerőt” akár díjazás ellenében, akár ingyenesen „alkölcsönbe”, illetve „alhaszonbérletbe” adja. Ezt azonban a korábbi Mt. 193/E. § (5) bekezdése a nyugat-európai rendezéssel összhangban tiltotta. E jogviszonyon belül sajátosság volt még az is, hogy a munkaerőt kikölcsönző cég és a munkavállaló között nem köthető sem ingyenes, sem visszterhes olyan megállapodás, miszerint, ha a munkaerőt kölcsönvevő vállalat megszüntetné a munkaerő-kölcsönzési szerződést, mert saját állományába felvéve munkaviszony keretében kívánja foglalkoztatni a részére kikölcsönzött munkavállalót, a kikölcsönző vállalat ezt megtagadhatná. A kölcsönző vállalat ui. köteles volt hozzájárulni a kikölcsönzött munkavállalójának a kölcsönvevő részéről történő véglegesítéséhez. Az ilyen esetekre ezért nem volt érvényes a korábbi Mt. 3. § (6) bekezdése alapján megkötésre kerülő foglalkozás folytatását, illetve elhelyezkedést kizáró megállapodás [193/D. § (3) bek.]. Minthogy az új Mt.-ben ilyen kizáró rendelkezés nincs, ezért e kérdésben a szerződésszabadság érvényesül, ami azonban abból a szempontból problematikus, hogy csökkenti a kölcsönmunkavállaló véglegesítési, pontosabban rendes munkakörben történő elhelyezkedésének az esélyeit és így foglalkoztatáspolitikai szempontból hátrányos a kikölcsönzött munkavállalónak a kölcsönvevő részéről történő azonnali átvételi lehetőségének az eltörlése.
    Az új Mt. lényegében követi az előbb már említett jogdogmatikai jogviszonytagolást, amikor először a munkaerő-kölcsönző és a kölcsönvevő közötti jogviszonyt szabályozza (217.§), míg ezt követően másodikként a tulajdonképpen a munkajog tartozékát jelentő azt a jogviszonyt, amely a munkaerő-kölcsönző és a munkavállaló között fennáll. Minthogy azonban ez az utóbbi képezi a munkajog tárgyát, az Mt.-ben a fordított sorrend követése lett volna a helyes. Mi ezért a fordított sorrendben mutatjuk be a jogviszonyszerkezetet és a feleket megillető jogokat és terhelő kötelezettségeket.
    Az Mt. 215. §-a értelmében összhangban a kikölcsönzési Irányelvvel, kölcsönző cég Magyarországon csak az Európai Gazdasági Térségben székhellyel rendelkező olyan vállalkozás lehet, amely a reá irányadó nemzeti jogi előírások szerint közigazgatási engedély alapján ilyen tevékenységet folytat, valamint az a magyarországi székhelyű korlátolt felelősségű gazdasági társaság, valamint szövetkezet, amely ilyen irányú magyar szakigazgatási engedéllyel rendelkezik. Szövetkezet esetében korlátozást jelent, hogy az iskolaszövetkezet kivételével tagjait nem kölcsönözheti ki. Megítélésünk szerint ez a korlátozás indokolatlan. Részvénytársaság számára is indokolt lenne megadni a kölcsönzési tevékenység folytatását. Arra viszont a munkaügyi szakigazgatásnak ügyelni kellene, hogy a munkaerő-kölcsönzés ne fordulhasson a visszájára. Gyakori ugyanis, hogy egy munkaerő-kölcsönző cég és vele egy vagy több kölcsönkérő cég megállapodik olyan tartós kölcsönzési jogviszonyban, amelynek alapján a kölcsönbe vevő cégeknél több kölcsön-munkavállaló dolgozik, mint rendes munkavállaló, erősen leszorított bérekért. Ez a két huzamos tartamú félnek, a kölcsönző és a kölcsönbe vevő vállalatnak komoly hasznot jelent, a munkavállalók viszont anyagilag és egzisztenciálisan teljesen kiszolgáltatotti helyzetbe kerülnek. Ezért több régi tagállam, így például Spanyolország, Porugália és Belgium nem engedélyezi a munkaerő-kölcsönzést. A többi állam is ilyen megfontolások alapján korlátozza a munkaerő-kölcsönzést. Németországban a kölcsönző és a kölcsönbe vevő vállalat közötti kölcsönzési szerződés nem haladhatja meg a 3 évet, egy-egy kölcsönmunkás pedig ugyanahhoz a kölcsönkérő vállalathoz legfeljebb 12 hónapi időtartamra kölcsönözhető ki, amely egy alkalommal újabb 12 hónapra meghosszabbítható. Ezzel szemben Magyarországon az Mt. 214. § (2) bekezdése értelmében a kikölcsönzés maximális tartama 5 év lehet, ide értve a meghosszabbított vagy az előző kikölcsönzés megszűnésétől számított 6 hónapon belüli ismételt kikölcsönzésst. Ilyen hosszú időtartamú kikölcsönzésre egy tagállam sem ad lehetőséget (Horváth István megállapítása Habilitációs eljárás, Budapest, ELTE Jogi Kar, 2014. 03. 28.).
     
  2. A munkaerő-kölcsönző és a munkavállaló között fennálló jogviszony
    A munkaszerződés sajátja, hogy a feleknek kifejezetten meg kell állapodniuk abban, hogy a munkaszerződés kifejezetten kölcsönzés céljából jön létre, vagyis rendszeres kirendelésre, ezért a kirendeléshez hasonlóan a kikölcsönző vállalat részéről a tájékoztatási kötelezettség minden egyes más helyre történő kikölcsönzésnél fennáll. A kirendelésre, átirányításra és a kiküldetésre vonatkozóan az Mt.-ben meghatározott határidők azonban itt a jogviszony természeténél fogva nem érvényesülnek. A munkaviszony „in abstracto” a munkaerő-kölcsönző céggel áll fenn, és amíg nincs kikölcsönözve, a munkáltatói jogokat is teljes egészében ő gyakorolja és a fizetés folyósításáról is ő köteles ez alatt az idő alatt gondoskodni. A korábbi Mt. kifejezetten szólt arról, hogy amikor a munkavállaló ki van kölcsönözve, kikölcsönző cég a kölcsönvevőtől kapott munkabérből nem vonhat le a maga javára semmit, mivel csak arra a díjra jogosult, amelyet a kölcsönvevőtől a kikölcsönzésért kap [193/F. § (1) bek.]. Ezaz előírás sajnos az új Mt.-ben már nem szerepel. Remélhetőleg azonban, ha ilyen esetre sor kerül, a munkaügyi bíróságok a Ptk.-nak a jogalap nélküli gazdagodás előírásait fogják alkalmazni és továbbra is érvényt szereznek a munkavállaló javára e tilalomnak. A munkaviszony megszüntetésére a kölcsönző munkáltatóként, a kölcsönmunkaerő pedig munkavállalóként az Mt. X. fejezetébe foglalt általános szabályok szerint jogosult. Ez vonatkozik a kölcsönös megegyezésre, a rendes és a rendkívüli felmondásra egyaránt. A kölcsönvevőnek ilyen joga nincsen. Ő csak a munkaerő-kölcsönzési szerződést mondhatja fel a kölcsönzővel szemben [220. § (5) bek.]. Amennyiben a kikölcsönzött munkaerő kárt okoz a kölcsönvevőnek, a kölcsönvevő a kárt vagy hiányt (leltárhiányt) a kölcsönmunkaerővel szemben nem érvényesítheti, csak a munkaerő-kölcsönző céggel szemben, amely a megbízott által okozott kártérítésnek a Ptk. 475. § (1) bekezdésében leírt szabályai szerint felel a kölcsönvevő irányában. Viszont a kikölcsönző cég a kölcsönmunkaerővel – mint saját munkavállalójával szemben – a kár, illetve a hiány megtérítését a munkavállalót terhelő felelősségnek az Mt. XIII. fejezetébe foglalt általános szabályai szerint igényelheti. Ha viszont a munkavállalót éri a munka teljesítése során kár (Mt. 166–177. §), akkor a helyzet annyiban változik, hogy ez esetben a kölcsönző vállalat és a kölcsönvevő egyetemlegesen felel a munkavállaló irányában. Hogy milyen jogforrás alapján áll fenn mindkét fél felelőssége, ezt a korábbihoz haonlóan az új Mt. is nyitva hagyja. Álláspontunk szerint ilyen esetben a kölcsönző vállalat az Mt. XIII. fejezetébe foglaltak szerint, míg a kölcsönvevő a Ptk. 467. §-ába foglalt szállodai letéti felelősség szabályai szerint felel.
    A kölcsönzési célú munkaviszony létesítésénél a munkaszerződés-kötés általános szabályai érvényesülnek. A kikölcsönzésnél viszont az írásbeli kiértesítésnek részletes tájékoztatót kell tartalmaznia a munkavégzés, a munkabeosztás, elszállásolás és az étkezés körülményeiről, a munkadíjazásról, vagyis összességében mindarról, amiről kirendelés esetén a kirendelő munkáltató a kirendelt munkáltatóját tájékoztatni köteles. Ez a külföldi kirendeléshez hasonlóan vonatkozik a külföldre történő munkaerő-kölcsönzésre is, amelyre a munkaerő-kölcsönzőnek joga van. Ebben is hasonlít a már említett különbségek ellenére a két intézmény egymáshoz. Speciális semmisség áll fenn a munkaerő-kölcsönző cég és a munkaerőt kölcsönbe kérő munkáltató közötti szerződéskötésnél, ha a kölcsönbeadási szerződés olyan cégek között jönne létre, amelyek tulajdonosi összefonódásban állnak egymással. Ilyen esetben csak kirendelésre van mód.
    Ami a kölcsönmunkavégzés tartamát illeti, a foglalkoztató kölcsönkérő cég a kölcsönbe vett munkavállaló részére biztosítani köteles a rendes munkaviszonyban álló munkavállalóknak járó valamennyi alapvető munka- és foglalkoztatási feltételt, ami vonatkozik a munkabér összegére, a várandós és szoptató nők, továbbá a fiatalkorú munkavállalók védelmére, valamint a béren kívüli egyéb juttatásokra és kedvezményekre. Azonban a munkabér összegére, az egyéb juttatásokra az egyenlő bánásmód követelményére vonatkozó előírásokat az Irányelvvel összhangban csak a kölcsönvevőnél történő foglalkoztatás 184. napjától kezdve kell alkalmazni és csak azokra a munkavállalókra, akik a munkaerő-kölcsönző cégnél határozatlan idejű munkaviszonyban állnak és foglalkoztatás hiányában is díjazásban részesülnek, továbbá a munkaerőpiactól tartósan távol levő munkavállalók esetében, valamint azoknál a kölcsönmunkásoknál, akik helyi önkormányzat többségi tulajdonában lévő gazdasági társaságnál vagy közhasznú szervezetnél vannak foglalkoztatva. Ez a korlátozás összefügg az Irányelvnek azzal a szabályával, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos kedvezmények, amelyek a munkavállalóknak járnak, átmenetileg a szakszervezettel történő megegyezés alapján a kölcsön-munkavállalók esetében felfüggesztésre kerülhessenek.
    Amennyiben a kölcsön-munkavállaló az őt foglalkoztató kőlcsönkérő munkáltatónak kárt okoz, a foglalkoztató azt haladéktalanul a kölcsönző cégnek köteles jelenteni. A kölcsönző cég a kölcsön-munkavállalója által okozott kárért a polgári jogi szerződésszegésre vonatkozó szabályok szerint köteles a kárt a teljes reparáció elve alapján megtéríteni. A munkaerőt kölcsönző cég azonban a munkavállalótól csak az Mt. XIV. fejezetébe foglalt kártérítési szabályok szerint igényelhet kártérítést a kárt okozó kölcsön-munkavállalójától. Ez annyit jelent, hogy átlagos gondatlanság esetében a munkavállaló felelőssége csak korlátozott mértékben áll fenn.
    Ami kölcsönzési célú munkaviszony megszűnését, illetve megszüntetését illeti, itt speciális szabályok érvényesülnek. A rendes felmondásnak megfelelő felmondás esetén a felmondási idő csak 15 nap, ami egyéves (365 napos) munkaviszony esetén 30 napra emelkedik. Egy külön kedvezményt jelent, hogy ha két éven belül a kölcsönbeadó és a munkavállaló között többször létesült határozott vagy határozatlan idejű munkaviszony, a felmondási idő 30 napra történő meghosszabbítása érdekében a munkaviszonyokban töltött időket össze kell számítani. E felmondási idők mind a munkáltatói, mind a munkavállalói felmondásnál érvényesek. Munkáltatói felmondásnál végkielégítés nincs, a munkáltató azonban a felmondást indokolni köteles. Munkáltatói felmondásra ugyanis a korábbi Mt. 193/J. § (3) bekezdése alapján kialakult gyakorlat értelmében: a) alkalmatlanság; b) nem megfelelő munkavégzés; c) kikölcsönzés 30 napon belüli eredménytelensége esetén van lehetőség a kölcsönző vállalat működésében rejlő okon (gazdasági ok) kívül.
    Azonnali hatállyal mind a kölcsönző munkáltató, mind a munkavállaló megszüntetheti a munkaviszonyt a másik fél lényeges, illetve súlyos kötelezettségszegése esetén. A munkavállaló részéről még vétkességnek is fenn kell forognia. Az azonnali hatályú felmondás jogát az általános szabályok szerint (Mt. 78. §) az okról való tudomásszerzéstől (legtöbbször a kölcsönbe vevő részéről fennálló közlés) számított 15 napon, legfeljebb azonban egy éven belül lehet gyakorolni. Ezzel függ össze a 220. §-ban a kölcsönvevőre megfogalmazott az a kötelezettség, hogy a munkavállalónak az azonnali hatályú felmondásra okot adó magatartásáról a munkáltató kölcsönző vállalatot 5 napon belül tájékoztatni köteles.
    Ha a munkaerő-kölcsönző vállalat jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyt, a munkavállaló az elmaradt járandóságokon felül 1–6 havi átlagkereset megfizetésére kötelezhető, a munkavállaló visszahelyezésére azonban nem.
     
  3. A kölcsönvevő és a kölcsönző közötti jogviszony
    A munkaerő-kölcsönzési szerződést a fejlett polgári államokban írásban kell megkötni. Így tudja ugyanis a hatóság ellenőrizni, hogy a munkaerő-kölcsönzés a kölcsönmunkaerőket nem zsákmányolja-e ki. Az Mt. 217. § (1) bekezdése a szerződés írásbeli megkötését kimondja, csupán a kölcsönvevőnek a kölcsönadó irányában fennálló tájékoztatási kötelezettségéről is szól, aminek a munkarendbe, a munkáltatói jogkört gyakorló személy megjelölésére, a munkabérfizetés módjára és határidejére, valamint az elvégzendő munkára irányuló feltételekre kell kiterjednie. Magának a munkaerő-kölcsönzési szerződésnek a munkaerő-kölcsönzés időtartamát, a munkavégzés helyét, valamint az elvégzendő munka jellegét kell tartalmaznia. Minthogy a munkabért a kölcsönmunkaerőnek a kölcsönző cég fizeti, a kölcsönadó a kölcsönzővel a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig köteles mindazokat az adatokat közölni, amelyek a munkabérnek legkésőbb a tárgyhónap 10. napjáig történő kifizetéséhez szükségesek.
    A munkavégzés időtartama alatt a munkáltatói jogokat átruházott jogkörben általában a kölcsönvevő gyakorolja, bár meg lehet állapodni a munkáltatói jogkör megosztásában is [217. § (1) bek.]. Ezzel függ össze, hogy a munkaidő- és a pihenőidő-beosztást, valamint a szabadság kiadását is ő jogosult meghatározni, továbbá azt is, hogy a kölcsönvevőnél hatályban lévő kollektív szerződés, munkarend és üzemi megállapodás a kölcsönbe vett munkaerőre is vonatkozik.
    A munkaerő-kölcsönzésnek hazai bevezetésekor a 2001. évi XVI. törvény javaslatának az a része kimaradt a törvényerőre emelt szövegből, ami előírta volna volna, hogy a kölcsönmunkaerőt a kölcsön alapján foglalkoztató cégnek (munkáltatónak) a többi munkavállalóval azonos elbánásban kell részesítenie. A javaslatnak a korábbi Mt. 193/F. §-ba szánt eme egyértelmű előírása helyett ezért az Esélyegyenlőségi törvény (2003. évi CXXV. tv.) 21. § f) pontját lehetett alkalmazni, amiről a laikus kölcsönmunkaerőnek valószínűleg nincs tudomása. Ezen kívül az f) pont nem viszonyítja a kölcsönmunkaerőt a kölcsönbe vevő cégnél dolgozó rendes munkaerőhöz, így a diszkrimináció tekintetében a döntés meghozatala ingatag alapokon nyugszik, amely biztosítékot jelentett volna a kölcsönmunkaerő részére, mivel tiltott volna, hogy a kölcsönző cég és a kölcsönvevő megállapodjanak olyan kérdésben, amelynél fogva a munkabér szempontjából a kölcsönmunkaerőt a többi hasonló munkát ellátóhoz viszonyítva hátrányos megkülönböztetés érné. Az országgyűlés által elfogadott törvényből kimaradt javaslati szövegnek ezt a pozitív előírását – amely minden EU tagállamban megtalálható és aminek hatósági ellenőrzése érdekében minden munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég havi jelentéstételi kötelezettséggel tartozik a munkaügyi hatóságok felé – a magyar szabályozásnak ez a kiegészítése azonban már nem írta volna elő a kölcsönző cég ilyen jelentéstételi kötelezettségét, mindennek rendszeres ellenőrzését.660 Ezt csak részben pótolta volna a vagyoni összefonódásos kölcsönszerződés érvénytelensége.
    A munkaerő-kölcsönzésről szóló 2008/104. EK Irányelv II. fejezetének 5. cikkelye a bérezés és az egyes szociális juttatások vonatkozásában (pl. kafetéria) is előírja a normál körülmények között foglalkoztatott munkavállalókkal történő azonos elbánást. Mégis lehetővé teszi, hogy a munkáltató a juttatásokat a szociális partnerekkel megtárgyalva átmeneti időre felfüggeszthesse. Minthogy ilyen megállapodás nem írhatja felül az esélyegyenlőségi törvényt, rendelkezik az Mt. 219. § (3) bekezdése speciális jelleggel úgy, hogy a munkavállalóknak általában járó szociális juttatások a kölcsönmunkavállalóknak csak akkor járnak, ha a kölcsönbeadó céggel határozatlan idejű munksviszonyban állnak és illetményt akkor is kapnak, ha nem dolgoznak vagy 184 napon keresztül ugyanannál a kölcsönbe vevőnél dolgoznak, vagy pedig közhasznú szervezetnél vagy önkormányzatnál végeznek munkát munkaerő-kölcsönzés keretében. Ez a megoldás szociálisan valamivel többet nyújt, mint az Irányelv általános elhalasztási lehetősége. Ugyanakkor teljesen korekt és az Irányelvnek teljesen megfelel a kiküldött munkavállalókat érintő munkáltatói tájékoztatási kötelezettség, amelyet a kölcsönző és a kölcsönvevő cégnek együttesen kell minden lényeges kérdésre kiterjedően megtennie. Szociális szempontból azonban erősen kifogásolható, hogy az új Mt.-ben már nem szerepel az a lehetőség, hogy ha a kölcsönbe vevő át akarja venni a kölcsön-munkavállalót, abba a kölcsönző cég beleegyezni köteles. Úgyszintén az is hiányzik már az új szabályozásból, hogy érvénytelen az a megállapodás, ha valamely cég pénzbeli támogatást nyújt bárkinek azért, hogy munkaerő-kölcsönző céget létesítsen. Ugyanis az ilyen megállapodásnak a célja munkavállalók csoportos felmondással történő kiszervezése és kölcsönmunkaerőkénti visszaszervezése olcsóbb munkabér ellenében. Mint már írtuk, magát az ilyen ki- és visszaszervezést kellene érvénytelenné nyilvánítani, mert az a rendeltetésszerű joggyakorlásba ütközik, antiszociális és társadalmilag káros.
660 Prugberger: A munkaerő-átirányítás egyes jogdogmatikai problémái. Magyar Jog, 2005/8. sz. 461–464. o.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave