Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Az önfoglalkoztatás mibenléte és kialakulása

Az önfoglalkoztatás intézménye a munkajog és a polgári jog határán helyezkedik el. A szorosabb értelmű munkajogviszony tartalma az ún. függő munka, vagyis az olyan munkavégzés, ahol a munkavállaló a munkát meghatározott időtartamon belül a munkáltató utasítása és irányítása, valamint ellenőrzése mellett köteles elvégezni. A tágabb értelmű munkajogviszonyban a munkavállalónak kisebb-nagyobb cselekvési szabadsága van, a munkát vagy a megbízást a munkáltatótól kapott eligazítások és elvárások figyelembevételével a saját döntése alapján végezheti el, utólagos beszámolási kötelezettség mellett. Ez a fajta munkaviszony már közelít a vállalkozási és/vagy a megbízási jogviszonyhoz, mégpedig mind a kettőnek a tartós formájához. Ugyanakkor viszont a vállalkozási és a megbízási szerződés közelít a munkaszerződéshez, mégpedig annak az előbb bemutatott szabad szolgálati formájához. Ezt a jogdogmatikai felosztást a legpregnánsabban a német jogelmélet dolgozta ki, aminek alapján a német BGB elkülöníti egymástól a munkaszerződést (Arbeitsvertrag) és a szabad szolgálati szerződést (Dienstvertrag),674 amit a cseh és a szlovák Munkakódex (Kodex Prace) is átvett.675 Annak ellenére, hogy Kiss György az 1990-es évek elején ezt az elméletet, vagyis a függő munka és a szabad szolgálat közötti elméleti és kodifikációs megkülönböztetést „A piac és az emberi tényező” c. monográfiájával behozta a magyar munkajogi irodalomba,676 ezt a megkülönböztetést sem az 1992. évi Mt. eredeti és sorozatosan módosított szövege, sem pedig az új Mt. nem vette át.677

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave