Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A munkavédelmi előírások betartásának kérdése a gyakorlatban

Az Európai Unió munkavédelmi törvényét képező 89/391. EGK Irányelv és a vele összhangban álló magyar munkavédelmi törvény (1993. évi XCIII. tv.) nagy súlyt fektet a munkáltatók részéről elvégzendő munkahelyi kockázatértékelésre és arra, hogy a kockázatértékelés során kerüljenek megállapításra a kockázatok kiküszöbölésre vagy a kockázati tényezők felszámolásra, vagy pedig a munkavédelmi eszközök alkalmazására tett megoldások. A munkavédelmi felügyelőségi vizsgálatok tanúsága szerint a munkáltatók az ezzel kapcsolatos feladataikat nem veszik komolyan. A vizsgálatok megállapításai azt mutatják, hogy a kis- és középvállalatok nem alkalmaznak munkavédelmi szakembert, hanem külső céget bíznak meg a működés megkezdésekor, valamint a működés folyamata során időszakosan elvégzendő kockázatértékelésekre. Annál fogva, hogy az így alkalmanként megbízott külső cégek vagy önálló vállalkozók nem belülről a munkahelyről, hanem kívülről folytatják le a kockázatértékelést – többnyire általános számítógépes programok használata mellett – mechanikusan végzik el a kockázatértékelést, ami gyakran nem a valóságnak megfelelően, elnagyolva mutatja ki a tényleges helyzetet. Ezen kívül, annak ellenére, hogy a munkáltató minden új technológia bevezetése vagy módosítása, vagy rendkívüli helyzet, például üzemzavar esetén köteles lenne kockázatértékelést végezni vagy végeztetni és annak eredményétől függően a szükséges intézkedéseket megtenni, ezt a munkáltatók sorozatosan elmulasztják.708

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave