Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A koalíció fogalma és a koalíció szabadsága

A koalíció a nyugat-európai munkajogban a munkavállalói és a munkáltatói érdekvédelmi szervezkedést, szervezeti tömörülést jelenti, ezen túlmenően pedig még azt is, hogy ezek a szervezetek egymással érdekvédelmi tárgyalásokat folytathatnak. A koalíciós szervezkedés két alapvető pólusa: munkavállalói oldalról a szakszervezetek, munkáltatói oldalról pedig a munkaadói szervezetek. A szakszervezetek többsége alapvetően szakmák szerint és valamilyen politikai irányvonalhoz való tartozás szerint csoportosul. Ezzel szemben a munkáltatói érdekvédelmi szervezeteknél elsődleges a szakmák, az iparágazatok szerinti megalakulás. Ezt figyelembe véve mindkét részről a különböző politikai és ideológiai irányvonalaknak megfelelően egy-egy iparágon, szakmai ágazaton belül több, párhuzamosan egymás mellett létező szakszervezet és munkáltatói érdekvédelmi szervezet működik. E téren az ILO 87. és 98. egyezményén kívül a közösségi alapjogforrás a munkavállalók szociális alapjogairól szóló bizottsági chartának a koalícióra lépés és a tarifatárgyalási szabadságról szóló 11–14. cikkelyei és a charta végrehajtásáról szóló Akcióprogram 6. pontja, valamint az EU tanácsának az európai tarifális tárgyalásokról és a munkáltatói–munkavállalói dialógusok európai fórumáról szóló 45/1994. Irányelve.734 E jogforrások azonban az érdekvédelmi szervezetek tagozódását nem érintik. Azok saját akaratuk szerint követhetnek irányzatokat, és tárgyalhatnak „bi-” és „tripartit” módon egyaránt.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave