Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A koalíciós szervezetek országos és helyi szerveződésének struktúrája, a koalíciós tárgyalások szervezeti rendszere

Utaltunk már arra, hogy a koalíciós szervezetek mindenekelőtt gazdasági, ágazati, szakmai tagozódás szerint alakulnak meg, egy-egy iparágban vagy szakmában azonban több érdekvédelmi szervezet is létezhet párhuzamosan, ahol a szerveződés politikai irányzatok szerint alakul. Ezenkívül kisebb mértékben ágazatközi érdek-képviseleti szervek működésével is lehet találkozni a különböző országokban. Az ágazatközi szerveződés elsősorban a közszolgálatban jelenik meg, ahol a 151. ILO-egyezmény biztosítja a közszolgálati alkalmazottak szervezkedési szabadságát. Mindez a szakszervezetekre és a munkáltatói érdek-képviseleti szervekre egyaránt vonatkozik. Mindkét koalíciós szervezeti típus alulról felfelé épül fel. Alsó szinten vállalati képviseleti sejtekkel rendelkeznek, melyek többnyire ágazati szervezetekbe tömörülnek, illetve valamely ágazati szervezethez tartoznak. Az ágazati szervezetek jelentős része területi központokat, valamint tartományi szövetségeket fog át. Az országos ágazati, ágazatközi szervezetek többsége munkavállalói és munkáltatói érdek-képviseleti oldalon egyaránt egyfelől országos szakszervezeti, másfelől országos munkaadó-szervezeti szövetségbe tömörülnek. Eme országos szövetségeket mind a szakszervezetek, mind pedig a munkáltatók részéről külön-külön megtartott országos kongresszusokra küldött képviselők alakítják meg, és titkos szavazással választják meg tisztségviselőiket. Ez egyébként – hasonlóan a magyarhoz – a legalsó üzemi szintig lefutó kardinális alapelv.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave