Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Az országos érdekegyeztetés a 2009. évi CXX. törvény elfogadása után

Az országos érdekegyeztetésről és az országos érdekegyeztetési tanácsról szólt és a fent már említett törvénnyel hatályon kívül helyezett 2009. évi LXXII. törvény 2. §-a helytállóan meghatározta az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) mibenlétét és szervezeti jellegét. Eszerint az OÉT az országos szakszervezeti és munkáltatói szövetségek, valamint a kormány közötti makro szintű tárgyalások folyamatosan működő országos tripartit érdekegyeztető fóruma volt. Az OÉT célját a 3. §-a e három résztvevő oldal érdekeinek, törekvéseinek a feltárásában és egyeztetésében, valamint megállapodások kialakításában és az esetleges országos konfliktusok megelőzésében fogalmazza meg. Ennek érdekében az OÉT megvitathatta a munka világával összefüggő valamennyi problémát, ideértve a gazdaságot, a foglalkoztatást, és a jövedelmek alakulását befolyásoló (adó, tb-járulék, költségvetés) jogszabálytervezeteket. E szakasz (3) bekezdése példálózó jelleggel (exempflicative) felsorolta az OÉT-ben megtárgyalandó témákat, jogszabálytervezeteket. Ide sorolja a foglalkoztatás és a bérpolitikával, a munkajogi, a munka- és munka-egészségvédelmi szabályozással, a szociálpolitikával, a képzéssel-továbbképzéssel, a tb-befizetésekkel és -ellátásokkal, a munkaügyi ellenőrzéssel, valamint a vállalkozásokat és a munkajövedelmeket terhelő adókkal és járulékokkal, továbbá az éves költségvetéssel kapcsolatos kérdéseket.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave