Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


3.2. Az ágazati és a területi érdekegyeztetés
  1. Az ágazati bizottságokról és a középszintű szociális párbeszédről szóló 2009. évi LXXII. törvény az „Általános rendelkezések” körében az ágazati érdekegyeztetés fórumrendszerének struktúráját vázolja fel. Eszerint ágazati, alágazati és szakágazati párbeszédbizottságok kerülnének felállításra, ami kiegészülne rehabilitációs párbeszédbizottsággal. Idetartozna még a tanácsok működését koordináló Ágazati Párbeszéd Bizottságok Tanácsa, valamint a szociális párbeszéddel kapcsolatos feladatokat ellátó kormányzati szervezet (1. §). Az itt említett szinteken működő párbeszédbizottságokat (APB.) alulról jövő kezdeményezéssel maguk a szociális partnerek hoznák létre (2. §) mégpedig úgy, hogy legalább egy ágazati munkáltatói érdekképviselet kezdményezi az ÁPB létrehozását, amire akkor van lehetőség, ha az adott ágazatban még nem működik ÁPB, vagy létrehozását még nem kezdeményezték. Ez esetben ugyanis ahhoz lehet csak csatlakozni (9. §). A kezdeményezést a munkaügyekért felelős minisztérium hivatalos közlönyében közzé kell tenni, majd a közzétételtől számított 30 nap elteltével – amennyiben eme időszak alatt megelőzésre nem derül fény – a kezdeményező és a részvételi szándékukat bejelentő érdek-képviseletek az ÁPB létrehozásáról megállapodhatnak. A kötelezően írásba foglalandó megállapodást a munkaügyekért felelős miniszternek fel kell terjeszteni, aki azt a minisztérium hivatalos lapjában közzéteszi. Ezzel az ÁPB-t megalakultnak kell tekinteni, amelyhez ezt követően mind a két oldalról csatlakozhatnak az adott ágazathoz tartozó érdek-képviseleti szervezetek (10. §).
    Az ÁPB jogi személyként működik. Ennek megfelelően rendezi a 11. § mind az ÁPB tagság, mind pedig az ÁPB megszűnését. Az elsőnél a megszűnés esetei: az érdekképviselet jogutód nélküli megszűnése, az ÁPB-ból való kilépése vagy az adott ágazatban az érdek-képviseleti tevékenységének a megszüntetése, valamint, ha az érdek-képviseleti szerv ez irányú tevékenysége nem felel meg az ÁPB-ben való részvétel feltételeinek. Az ÁPB megszűnésére akkor kerül sor, ha a tagok állapodnak meg ebben, ha az ÁPB működési területéhez tartozó valamennyi ágazatot törli a kormány a TEÁOR-ból, ha valamelyik oldalon valamennyi ÁPB tagsági jogviszony megszűnik, végezetül, ha egy vagy több munkáltatónál a foglalkoztatottak száma kevesebb mint 80% alá csökken. Ez utóbbi kivételével a szabályozás jó. A megszűnésnek ez utóbbi esetét azonban ugyanolyan okból helytelenítjük, mint amit az OÉT hasonló megoldásánál kritikaként kifejtettünk.
     
  2. Az ÁPB-ben való részvétel feltételeit, azaz a reprezentativitás kritériumait a 7. § szükségtelenül bonyolultan rendezi. Szakszervezeti részről 3 alternatív feltételt ír elő. Az első, hogy az adott ágazatban legalább 10 olyan munkáltatónál a szakszervezetnek képviselete legyen, ahol szakszervezeti tagjainak létszáma eléri az adott ágazatban foglalkoztatottak létszámának az 1%-át, vagy legalább három olyan munkáltatónál képviselettel rendelkezik, ahol az érdek-képviseleti tagok létszáma eléri az ágazatban foglalkoztatottak létszámának 10%-át, vagy annál a munkáltatónál, ahol képviselete van, a legutolsó üzemi tanácsválasztáson jelöltjei olyan arányt értek el, amely eléri az adott ágazatban foglalkoztatottak számának 5%-át. Munkáltatói oldalon a Javaslat csak két reprezentativitási feltételt ír elő ugyancsak alternatív jelleggel. A munkáltatói szövetségnek olyannak kell lennie, hogy foglalkoztassa az adott ágazatban dolgozóknak legalább az 5%-át, vagy legalább 40 munkáltatóval tagként rendelkezzen.
    Mint már utaltunk rá, megítélésünk szerint az ágazati érdekegyeztetésben való részvételi jogosultságnak ez a feltételrendszere túl komplikált. Megint csak analógiaképpen utalva a belga–holland rendszerre, az volna a helyes, ha főszabályként az érvényesülne, hogy az OÉT-be az ottani reprezentativitási kritériumoknak megfelelve tagként résztvevő szakszervezeti szövetség automatikusan tagja lehetne olyan ágazati, al- és szakágazati ÁPB-nak, amelyben valamely tagszervezetének TEÁOR nyilvántartásba felvett munkáltatónál képviselete van. Hasonlóképpen valamennyi OÉT tagsági jogviszonnyal rendelkező munkáltató szövetség is automatikusan tagja lehetne egy vagy több ágazati, al-, és szakágazati párbeszédbizottságnak, ha tagjai a TEÁOR alapján az adott ágazatban vállalkozói tevékenységet folytatnak.
    A 7. §-ba foglalt feltételeket csak szubszidiáriusan, az olyan szakszervezeti szövetség vagy munkáltatói szövetség esetében kellene figyelembe venni az adott ágazatban, al-, vagy szakágazatban fennálló jelentősége szempontjából, amely az OÉT-be az ottani reprezentativitási feltételeknek való meg nem felelés miatt nem került be, de valamely ágazatban jelentősnek tartja magát. Ez esetben a feltételeknek megfelelést vizsgálni kell.
     
  3. Az ÁPB működését és tagjainak jogait a törvény 12. és 13. §-a rendezi. A 12. § döntési jogosultsággal, szavazati joggal azt az ÁPB tagot ruházná fel, amelyik az érdek-képviseleti szervezetek döntési jogosultságainak, valamint reprezentatív szempontjait tartalmazó 1. és 2. sz. mellékletben meghatározott pontrendszeréből 10 pontot elért. Amelyik szervezet 10 pont alatt maradna, annak csak tanácskozási jogosultsága lenne. A javasolt törvényhez fűzendő e két melléklet a reprezentativitással kapcsolatos előzőleg már kifejtett álláspontunk alapján teljesen felesleges komplikált bürokratizmus. Ezért az volna a helyes, ha a törvény a szavazati jogot minden tagnak biztosítaná, aki az előző pontban kifejtett egyszerűsített feltételek mellett akár az OÉT tagsága, akár az adott ágazati, alágazati jelentőségénél fogva tagjává válik valamely ÁPB-nek. Ezen kívül az ÁPB tag döntési jogosultságáról nem érdemes beszélni, mert döntési joga csak az ÁPB-nek van, a tagnak csak szavazati joga.
    A 13. § (1) bekezdése kimondja, hogy az ÁPB működését maga határozza meg, amire írásbeli működési szabályzatot kell alkotnia. Ebben meg kell határozni az ÁPB konzultációs és döntéshozatali eljárását, az ÁPB oldalait és a tagokat illető döntési jogosultságokat, az oldalakon belüli szavazási rendet és az ÁPB szervezetét és tisztségviselőit. Ez a szabály némi korrekcióval elfogadható. A működési rend meghatározását azonban teljesen az ÁPB hatáskörében lenne szükséges hagyni, vagyis e vonatkozásban autonómia lenne biztosítandó. Ezért helytelen lenne a működési rend meghatározását a már említett két melléklettel korlátozni, ellentétben a (2) bekezdéssel, amely ezt meg kívánná tenni.
     
  4. A Javaslat. 14–18. §-ai az ÁPB-ben történő megállapodás-, és kollektív szerződéskötés szabályait rendezi ugyancsak feleslegesen komplikált módon. Kifogásolható, hogy a 14. § különbséget tesz megállapodáskötés és kollektív szerződéskötés között. Míg az utóbbit igen részletesen szabályozza, addig az előbbit a 14. § (4) bekezdés a) pontja csak megemlíti. Ebből arra következtethetünk, hogy a megállapodáskötés egy olyan informális jogon kívüli intézmény, amelyhez nem fűződik joghatás, vagyis nem vonatkozik rá a „pacta sunt servanda” szabálya. Ezzel a megoldással a kormány lényegében legalizálni akarja az LB Polgári Kollégiuma munkajogi szabályának számára kedvező azt az állásfoglalását, amellyel a 2005. október végén a 1116/2003. Korm. határozat alapján megkezdett köztisztviselői létszámleépítési perekben a kormány és a SZÉF között létrejött országos hatáskörű, lényegében a köztisztviselői ágazatot érintő „megállapodást”, tulajdonképpeni kollektív szerződést olyannak minősítette, amely a kormányt azért nem köti, mert sem nem polgári jogi szerződés, sem nem jogszabály. Mint már erről az I. fejezetben szó esett, ez egy igen nagy tévedés, mert az ilyen, vagyis országos hatáskörű megállapodás az Európai Törvényszék gyakorlata alapján olyan kvázi jogforrásnak minősül, amivel uniós Irányelv implementálható. Ebből az a következtetés vonható le, hogy az ellenérdekű oldalak között megkötésre kerülő minden megállapodás kollektív szerződésnek minősül, ha pedig azt mind a két oldal valamennyi résztvevője az állam közreműködésével együtt köti meg, kvázi jogforrásnak minősül, függetlenül attól, hogy annak megkötésére az OÉT-ben vagy valamelyik ÁPB-ben kerül sor. Ha az ilyen megállapodásra, illetve kollektív szerződéskötésre az OÉT-ben kerül sor legalább kormányrendelettel, ha pedig az ÁPB-ben kerül sor, akkor szakminiszteri rendelettel egyenlő jogerővel kell, hogy rendelkezzen.
    Megítélésünk szerint ezt a joghelyzetet kellene a 14. és a következő §-oknak deklarálni, kimondva egyúttal azt, hogy az ÁPB-ben létesíthető megállapodás/kollektív szerződés állami részvétellel három oldalúan és a nélkül kétoldalúan egyaránt megköthető. Mind a kettő megköthető mind a két érdek-képviseleti oldal valamennyi résztvevőjével, de megköthető úgy is, hogy csak az egyik oldalon írja alá valamennyi oldali résztvevő, ugyanakkor az is ágazati kollektív szerződés, ha mind a két érdek-képviseleti oldalon egyaránt egy vagy több szervezet tartózkodik a szerződéskötéstől. Azt kellene még ex lege kihangsúlyozni, hogy a valamennyi koalíciós partner által állami részvétellel megkötésre kerülő kollektív szerződés/megállapodás jogforrási erővel rendelkezik. Ez az, ami nagyon hiányzik a törvényből.
    Az ágazati kollektív szerződés (KSZ) megkötési lehetőségeinek ilyen rugalmas felvázolása helyett a 14. § kötelező jelleggel mondja meg, hogy miként és milyen feltételek érvényesítése mellett kell azt megkötni az egyes oldalon álló alanyok szerződéskötésben való részvételi készsége szerint. Ez a szabályozás nagyon hasonlít az Mt. 33. §-ában meghatározott vállalati KSZ-nél fennálló szakszervezeti szerződéskötési jogosultsági variációkhoz. Ez ott adott esetben hasznos lehet, mivel ha a vállalaton belül több szakszervezet működik, és ha azok valamennyije egyenlő jogokkal részt vehetne a cég KSZ megkötésében, a cseh és a szlovák tapasztalatok szerint igen sok esetben nem jönne létre megegyezés, mert a gyakran ellentétes különböző akaratok kioltanák egymást. Ágazati szinten viszont ilyen probléma nem áll fenn. Ezért azzal a korlátozással sem értünk egyet, amelyet a 14. § tartalmaz, miszerint egy ÁPB-ben csak egy KSZ-t lehetne csak kötni. Ehelyett csupán azt kellene kikötni, hogy a három oldalú ágazati KSZ-szal nem állhatna ellentétben egy két oldalon több szereplővel megkötött KSZ, az állami részvétellel valamennyi koalíciós partner által megkötöttel pedig nem állhatna ellentétben egyik ágazati KSZ sem. Az alsószintű kedvezőbb szabályozás lehetősége (Günstigkeitsprinzip) azonban itt is érvényesülne (Mt. 41. §).
    Problematikusnak tartjuk ezzel összefüggésben a 14. § (4) bekezdésébe foglalt KSZ-kötési feltételt is, amely csak akkor engedi meg az ÁPB-ben a KSZ megkötését, ha a megkötő érdek-képviseleti szerv felettes szerve, a Javaslat kifejezésével élve a „legfelsőbb döntést hozó szerv” erre felhatalmazza. Ez azon kívül, hogy antidemokratikus és egyúttal felesleges korlátozást jelent, mivel az alacsonyabb KSZ a „Günstigkeit” kivételével nem állhat ellentétben a magasabb rendűvel, ellentétes ma már a munkaügyi bírósági ítélkezési gyakorlata által is elfogadott azokkal az érdekvédelmi alapszervezeti igényekkel, melyek szerint az őket tömörítő felettes szerveik, a szövetségek ne köthessenek felhatalmazásuk nélkül álláspontjukkal ellentétes megállapodást, kollektív szerződést. Ennek az igénynek megfelelően inkább azt kellett volna nem a (4) bekezdésben kimondani, hanem mind az országos, mind az ágazati párbeszédi érdekegyeztetésre nézve általános alapelvként rögzíteni, hogy a magasabb érdekvédelmi szerv által megkötött KSZ nem hat ki arra a tagszervezetére, amely még a tárgyalások megkezdése előtt írásban közölte azokat a feltételeit, amelyeket elvár a szövetsége által megkötésre kerülő KSZ-től és, ha e feltételei nem teljesülnek, magára nézve nem tartja hatályosnak. A Fővárosi Munkaügyi Bíróság bár nem ügydöntő végzés formájában elismert egy ilyen igényt abban az ügyben, amelyben a Tettrekész Rendőrszakszervezet nem ismerte el magára nézve a Munkástanács által – amelynek tagszervezete – kötött megállapodást.
    Ahogyan ezt a kérdést nem itt, hanem az országos érdekegyeztetéssel együtt, mind a kettőre kiterjesztve kellene rendezni, ugyanígy kellene a KSZ kiterjesztését is mind a két érdekegyeztetési fórumra vonatkozóan együttesen szabályozni abból kiindulva, hogy az OÉT-ben is fennállhat annak a lehetősége, hogy vagy állami közreműködés nélkül kétoldalúan kötnek KSZ-t az OÉT-ben helyet foglaló érdekvédelmi szervezetek. Ezen kívül az sem biztos, hogy mindegyik érdekvédelmi szervezet – miként ez az ÁPB-ben is előfordul – részt vesz az OÉT-ben történő KSZ kötésben.
    Ugyanígy szükségtelennek látjuk, hogy ágazati részvételt megállapító bizottság működjön. Az ágazati reprezentativitás megállapítását és annak intézménye minden további nélkül összeköthető az országos reprezentativitás megállapításának szabályaival és intézményével. Felesleges erre a célra dupla költséget jelentő két intézményt felállítani (lásd a 21. §-t). Az Ágazati Párbeszédbizottságok Tanácsának külön állása viszont már csak azért is elfogadható, mert ez által létezik egy olyan szervezet, amely összefogja és koordinálja a több síkon futó ágazati és alágazati párbeszédbizottságok tevékenységét. Az ÁPB-k hivatalát, illetve titkárságát azonban egyesíteni lenne célszerű az OÉT hivatalával, illetve titkárságával (lásd 20. §-t).
    Végezetül még csak annyit, hogy a törvény, noha nemcsak az ágazati párbeszéd bizottságokról, hanem a középszintű párbeszédbizottságokról is szól, ezt azonban csak a szociális párbeszédre és ott is különösen a megváltozott munkaképességűek és az őket foglalkoztató érdek-képviseletei közötti szociális párbeszédre szűkíti le. A 19. és 25. §-ba erről szóló előírások fontosak és előremutatóak. Emellett azonban nem szabadott volna kihagyni a területi ágazati és a területi általános párbeszédi érdekegyeztetést, amelyet belga/holland mintára lenne szükséges Magyarországon is szabályozni, megszervezni és működtetni. Legalább utalás jellegűen indokolt lett volna a területi ágazati/alágazati és ágazatközi (általános) párbeszédbizottságokról is szólni, amelyek az ágazati párbeszédbizottságokhoz hasonló szervezeti körülmények között működnének és amelyek adminisztrációját a területi megyei, illetve regionális munkaügyi hivatalok láthatnák el az egységes OÉT–ÁPB titkárság szakmai patronálása mellett.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave