Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A közszolgálati érdekegyeztetés struktúrája

A közszolgálati érdekegyeztetés valamennyi EU tagállamban ismeretes. Három alapvető formája alakult ki. Az egyik a német rendszer, míg a másik a frankofon–latin. A német (germán) rendszer esetében a közszolgálati érdekegyeztetés csak a közintézménynél – legyen az hatóság vagy más közintézmény – érdemi tevékenységet végző hivatalnokokra terjed ki (Beamte), míg a nem érdemi, azaz kisegítő tevékenységet folytató alkalmazottakra (Angestellte) és munkásokra (Arbeiter) az általános (gazdasági, illetve magán) munkajogi érdekegyeztetési rendszer vonatkozik. A frankofon–latin rendszereknél egységes közszolgálat „public service” érvényesül, azaz mindenki közszolgálati alkalmazottnak minősül, aki közintézménnyel áll alkalmazásban. Mind a két rendszernél egységes közszolgálati érdekegyeztetés és érdekegyeztetési fórumrendszer alakult ki országos általános, országos és területi ágazati szinten egyaránt. A harmadik rendszer az Egyesült Királyságra jellemző, ahol a hivatalnoki-közszolgálati kar különböző rendek szerint tagolódik, amelyhez az érdekegyeztetési fórumrendszer is igazodik. A magyar közszolgálati érdekegyeztetés e három kombinációján nyugszik és ennek megfelelően jelenleg egy köztisztviselői és egy közalkalmazotti érdekegyeztetési rendszerre tagozódik országos általános ágazati és területi szinten egyaránt. A 2003. évi XX. törvénnyel e témakörben elvégzett legutóbbi módosítások már a közszolgálati jog egységesítésének a koncepciója irányában valósultak meg. Így ezek az új szabályok, vagyis a ma hatályos állapot egy leendő új egységes közszolgálati törvénybe könnyen beilleszthető.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave