Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Közalkalmazottak Országos Érdekegyeztető Tanácsa, illetve Országos Közalkalmazotti Érdekegyeztető Tanács (KOMT)

A KOMT a közalkalmazottak jogviszonyát érintő munkaügyi, foglalkoztatási, bér- és jövedelempolitikai témák országos szintű ágazatközi érdekegyeztetési fóruma, ahol a Kormány a közalkalmazottak országos szakszervezeti szövetségekkel és az önkormányzati érdek-képviseleti szervezetekkel azok képviselői útján egyeztet. A KOMT-ot a Kjt. 5. §-a szabályozza, mely szerint a képviselőket az arra jogosult szervezetek paritásos számarányban delegálhatják, vagyis egyharmados arányban. Alapjában véve tripartit jellegű érdek-képviseleti fórum a KOMT, mivel a szakszervezet minden esetben közalkalmazotti érdek-képviseleti szerv, viszont az önkormányzati képviselet, bár igen gyakran a kormányzattal ellentétes érdekeket képvisel, azonban a közalkalmazottak irányában munkáltatói minőségben jelenik meg. Ennélfogva az önkormányzati képviseletek a KOMT-ban a közalkalmazotti szakszervezetekkel ellentétes, vagy legalábbis „in abstracto” elkülönült érdekeket képviselnek. Ezáltal a KOMT háromoldalú, azaz tripartit jellegű érdekegyeztetési fórum, ahol a szociális partnerek paritásos képviseleti jogosultságuknál fogva a már említett tagsági létszám szerint számított 10%-os ágazati jelentőség alapján jogosultak a KOMT munkájában részt venni, kollektív szerződést kötni azonban az egyedül vagy konföderációba lépés alapján elért 50%-ot meghaladó ágazati jelentőséget kitevő reprezentativitás esetén jogosult(ak). Az ez irányú vitát az érdekelt fél kérelmére soron kívül, peren kívüli eljárásban munkaügyi bíróság jogosult eldönteni.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave