Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A kollektív (tarifa) szerződés jogdogmatikai fogalma

A tarifás szerződést nyugat-európai szakirodalom a jogi szabályozás egyik sajátos formájának tartja, normatív tartalma miatt, ugyanakkor nem vitatja el szerződési jellegét sem. Hasonlóan vélekedik erről némi kivétellel a magyar jogtudomány is, amely a tarifa (kollektív) szerződést normatív tartalma miatt – elvitatva szerződési jellegét – quasi jogszabályként kezeli (Román László). Jogelméletileg nézve a kérdést, tulajdonképpen minden jogi aktus normát tartalmaz. A szerződés – mint két vagy többoldalú jogügylet – az azt aláíró felekre nézve tartalmaz normatív előírásokat. Minél több személy írja alá a szerződést, annál nagyobb körre terjed ki annak a hatálya. A többoldalú jogügyleti kategórián belül különleges helyet foglal el a társasági szerződés, amely egy meghatározott társasági körre tartalmaz olyan általános jellegű jogi normákat, amelyek a társaság valamennyi tagját valamire jogosítják, és/vagy kötelezik. Ennél tovább a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaságok és egyesületek belső szabályzatai mennek, ide értve az alapszabályokat is, amelyek abban különböznek a társasági szerződéstől, hogy míg a társasági szerződést minden társasági tagnak alá kell írnia, addig a szabályzatot/alapszabályt nem, csak a tagok többségének meg kell szavaznia. Ez utóbbinál is közre kell működnie a tagságnak, de nem szükséges, hogy minden egyes tag azt kézjegyével ellássa (parafálja), elég, ha a többség azt megszavazza, és indifferens az, hogy a kisebbség jelen volt a szavazáson és negatív szavazatot adott le vagy tartózkodott a szavazáskor vagy jelen sem volt. Tartalmilag a jogforrások csoportjánál az a közös jellemző, hogy azt az érintettek direkt vagy indirekt módon maguk alkotják meg. Ha direkt módon, akkor szerződésről van szó, ha indirekt módon, akkor szabályzatról, illetve alapszabályról (satzung) beszélhetünk.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave