Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A tarifaszerződés tartalma

Valamennyi itt tárgyalt ország tarifatörvénye keretjellegűen előírja azokat a főbb tárgyköröket, amelyeket a munkaviszonnyal kapcsolatban a tarifaszerződésnek tartalmaznia kell. Az ide vonatkozóan megadott szempontok az egyik állam tarifatörvényében részletesebben körül vannak írva, míg a másikban kevésbé. Minthogy azonban a tarifaszerződés-kötési gyakorlatnak Nyugat-Európában közel egy évszázados hagyománya van, a tartalmi követelményeket illetően egységes kritériumrendszer alakult ki a koalíciós praxisban és a bírósági gyakorlatban egyaránt. Ennek megfelelően a tarifaszerződéseknek két fő tartalmi része alakult ki. Az egyik az ún. kötelmi rész, amely csak a kollektív szerződést megkötő felekre vonatkozik, és ami a felekre kötelező generálklauzulákat foglalja magába, míg a másik az ún. normatív rész, amely a munkaviszonyból származó jogokat és kötelezettségeket általánosságban rendezi. Így ez a rész közvetve harmadik személyek, azaz a munkáltatók és a munkavállalók konkrét munkajogi kapcsolataira is kihat. Ennél fogva a kollektív szerződés elsőbbséget élvez a munkaszerződéssel szemben, vagyis ez utóbbinak a tartalma nem lehet ellentétes az előbbiével, csak akkor, ha kedvezőbb (Günstigkeitsprinzip). Ezenkívül a normatív rész – normákat tartalmazó jellegére tekintettel – a jogalkotással a német dogmatika szerint „átruházott jogalkotási feljogosítás” formájában áll kapcsolatban, amit a francia dogmatika úgy jellemez, hogy „a kollektív szerződés a jogszabályhoz hasonló regulatív funkciót lát el”.813

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave