Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


3.2.1. Dán Királyság
A Dán Királyságban a munkaügyi bíróságokról szóló törvény szerint a munkaügyi bíróság a rendes bírósággal egyenrangú, de különleges hatásköre van. A munkaügyi bíróság hatásköre az előbb tárgyalt csoporthoz hasonlóan itt is kiterjed a tarifaszerződés értelmezésével és előírásainak megsértésével kapcsolatos vitákra, ugyanakkor mindazokra az ügyekre is, amelyeket az előző ponthoz tartozó országoknál felvázoltunk. Ezenkívül azonban a munkaügyi bíróság minden ügy tárgyalásában illetékes, ha az érdekelt felek a hatás- és az illetékességi körben megállapodtak, továbbá, ha a bíróság a jogvitát tárgyalásra elfogadja. A munkaügyi bíróság szervezete igen sajátos. A bírói grémium éppen úgy, mint az előző pontban tárgyalt országoknál – és a még csak ezután bemutatásra kerülőknél is – két részből, úgymint hivatásos és laikus bírákból áll. A hivatásos bírák testülete alkotja egyben az elnökséget is. Itt egy elnök, három elnökhelyettes és két helyettes bíró működik, részmunkaidős tisztségviselés mellett. Az elnökség tagjai a Legfelsőbb Bíróság tagjai közül háromévenként kerülnek kiválasztásra. A laikus bírák testülete 12 rendes és 28 helyettes bíróból áll. Tagjainak egyik harmadát a szakszervezeti, másik harmadát a munkáltatói csúcsszervek választják meg, míg a harmadik harmadát a pénzügyminisztérium jelöli ki.
A kollektív munkaügyi vitában a munkaügyi bíróság 6 hivatásos bírából vagy helyetteseikből álló tanácsban tárgyal, amelyet kiegészít még 6 laikus bíró, melyek közül hármat a szakszervezeti, hármat pedig a munkáltatói érdek-képviseleti oldal delegál. Igen jelentős ügyben még 3 elnökségi tag is részt vesz a tárgyaláson, valamint akkor is, ha valamelyik félnek nincsen képviselete a bíróságban. A tárgyalás az első csoportba tartozó országokhoz hasonlóan általában nyilvános. A meghozott határozatot az eljáró tanácselnök a tárgyalást követő 8–14 napon belül nyilvános ülésen hirdeti ki. A bírósági eljárás egyfokú, így döntése végérvényes, azaz fellebbezési lehetőség vele szemben nem áll fenn.861
861 Jura Europae III. Band 70.70-1-21. és 70.60-13-23.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave