Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A sztrájk és a kizárás jogi megítélése és szabályozottsága

A sztrájk és a kizárás a mai európai jogban főszabályként megengedett. Az Európai Szociális Charta azonban lehetőséget ad a tagállamoknak arra, hogy a sztrájkjogot korlátozzák. Németország, Olaszország, Dánia, Hollandia és Luxemburg, valamint az Egyesült Királyság a sztrájk és a kizárás intézményét külön törvénnyel nem szabályozza. Az itt említett kontinentális európai országokban csupán az alkotmány szól a munkaküzdelemről, garantálva annak jogát. Ezen az alapon Németországban a Német Szakszervezeti Szövetség alakuló kongresszusának határozata tartalmaz általános elveket a sztrájkról. A részletesebb kérdéseket, éppen úgy, mint a kizárás gyakorlatát, a kollektív szerződések rendezik. Az Egyesült Királyságban a kollektív szerződések mellett még számos részlet „Act”, valamint a Common Law rendezi a munkaküzdelem jogát. Ezekkel az államokkal ellentétben Franciaország (1963. július 31-ai tv.), Belgium (1948. augusztus 19-ei tv.), Spanyolország (Real decreto-ley 17/1977) és Portugália (hasonlóan) külön törvényt hozott a munkaküzdelemről. Hollandiában ezzel szemben 1969-ben kidolgoztak egy sztrájkrendtartást (Verhaltungskodex für Streik), amely az 1928-as magyar Magánjogi Törvényjavaslathoz hasonlóan nem emelkedett jogerőre, mégis ez az iránymutató a sztrájk társadalmi és bírói gyakorlatára ma is. Ezt a rendbontást egy 1980-ban megalkotott törvényjavaslat modernizálta, hatálybalépésére azonban mindmáig nem került sor. Ennélfogva e novella is szokásjogi jelleggel hat.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave