Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Néhány észrevétel a nyugat-európai és a magyar munkajogi szabályozás rendszeréhez

A nyugat-európai munkajogi szabályozásban a gazdasági munkajogi szabályozás kibocsátó hálója a polgári jog és részben a kereskedelmi-gazdasági jog. Ennek keretében nyernek rendezést – bár egymástól különálló törvényekben vagy típusszerződésekben – az inkább a vállalkozásra, mint a munkaviszonyra jellemző menedzseri és franchise-szerződések, valamint a hosszú távú integrációs vállalkozói-bedolgozói szerződésekkel létesített cégkeretekhez kötődő egyirányú, olyan „alávetett” vállalkozási, megbízási jogviszonyok, amelyeknél a megrendelő-megbízó cég számára tartós szolgáltatást végző személy, cég vagy munkacsoport munkafüggősége tartalmilag a munkaviszonyhoz áll közel. Sajátos, vállalkozási elemekkel teletűzdelt csoportos munkakapcsolat részét képezi a munkaszövetkezeti, munkaközösségi és közkereseti, valamint korlátolt felelősségű társasági tagok tagsági személyes közreműködésen alapuló munkavégzése. A gazdasági élet e munkaközreműködési viszonyaitól teljesen elkülönül a nyugat-európai szabályozásban az ún. közalkalmazotti és a közszolgálati viszony jogi rendezése, ahol a munkáltató minden esetben valamely köztestület: önkormányzat, vagy pedig állami szerv. Ide tartozik a köztisztviselők jogi státusának a rendezése is. Itt a szabályozás kiinduló területe nem a polgári és a kereskedelmi, vagyis a magánjog, hanem a közjogi síkon álló közszolgálati-hivatali rendtartás zárt, hierarchikus szabályozási rendszere.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave