Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A munkajog világméretű átrendeződése a globalizáció hatására

A XX. század utolsó negyedében bekövetkezett nagyméretű technikai átalakulás, a komputer, a mikro-chip, az internet és a fax megjelenése, a világhálón történő gyors kommunikáció egy olyan új ipari forradalmat idézett elő, amely a hagyományos nagyüzemi munkahelyeken történő munkavezető által irányított függő munkát sok területen háttérbe szorította és egyre inkább előtérbe kerülnek a hagyományos munkahelyeken kívül történő vállalkozási tartalmú munkakapcsolatok. Nagyon sok korábbi munkaviszony vállalkozási viszonnyá alakul át, ahol a korábbi munkavállalóból lett vállalkozó néhány „segéddel” dolgozik, ahol a munkatársak a vállalkozóval munkaviszonyi, de ugyanígy alvállalkozói kapcsolatban is állhatnak. Ez az átrendeződés hasonlít ahhoz a középkori–koraújkori kézműiparhoz és családi kereskedelmi vállalkozáshoz, ahol a céhtulajdonos néhány segéddel dolgozott. A korábbi nagyüzemi szervezeti integráció és koncentráció ma átalakulóban van vállalkozási tartalmú szerződéses integrációvá és dekoncentrációvá. Megjelennek az egyik oldalon multi-, sőt szupranacionális világcégek, különösen a mikrotávközlési és a komputeriparban, valamint az automatizálás területén, amelyek legfeljebb csak összeszerelő üzemeket tartanak fenn, az alkatrészgyártást és a termékértékesítést pedig tartós alvállalkozói viszonyban álló szatelitvállalatokra hárítják, amelyek gyakran hierarchikus lépcsőzetes láncolatban épülnek ki fentről lefelé haladva.942

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave