Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A munkajog jogági hovatartozása és pozitív jogi megjelenítése

A munkajog által szabályozásra kerülő viszonyok az olyan munkatevékenységgel függnek össze, amelyet a tevékenység kifejtője túlnyomóan vagy kizárólag egy munkáltatónak végez. Ha a munkatevékenység a munka, illetve a feladat megrendelőjétől személyi alárendeltséggel nem párosul, akkor a jogviszony eredményhez kapcsolás esetén vállalkozásnak, eredménytől nem függő bizalmi tartalom esetén megbízásnak minősül. Mindkét szerződés a polgári jog (Ptk.) Hatodik Könyvének Negyedik Részében nyer szabályozást. A munkaviszonynál ezzel szemben a munkavégzés alá-, fölérendeltségi keretek között zajlik, ahol a munkavállaló főszabályként a munkaerejét, nem pedig a tudása eredményét bocsátja a megrendelő, azaz a munkáltató rendelkezésére. E munkatevékenység kétféle lehet:

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave