Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


3. A köztisztviselők kategorizálása

A Ktv.M. a 31/A–D. §-okkal bevezette a kiemelt főtisztviselői kar kategóriáját. Ezt figyelembe véve a tisztviselői kar alaptagozódása a következő: a) Az iskolai végzettség és a szolgálati idő alapján különböző besorolásban lévő „általános köztisztviselők” csoportja, mely további két alcsoportra, úgymint: aa) központi közigazgatási szerveknél, illetve közhivataloknál (köztestületeknél stb.) dolgozó köztisztviselők csoportjára, ab) valamint a megyei és helyi önkormányzatoknál dolgozó köztisztviselők csoportjára tagozódik. b) A második alapkategóriát a közhivatalokat (közigazgatási szervek stb.) vagy azok belső egységeit vezető vezető köztisztviselők képezik, szintén két, ba) egy központi és egy bb) önkormányzati alkategóriát alkotva, c) a harmadik főkategóriát pedig az újonnan most bevezetett főtisztviselői kar alkotja, amely nemcsak ca) központi hivatali, hanem cb) önkormányzati szinten is létezik. A köztisztviselők kategorizálása tehát horizontális és vertikális szinten is fennáll.
A kiemelt főtisztviselői karba tartozó köztisztviselőknek feladata volt a kormányzati munka összkormányzati szemléletének és az államháztartási működés hatékonyságának, valamint az európai integráció erősítésének a talaján közreműködni a közigazgatás stratégiai döntéseinek és programjainak az előkészítésében. Ezen kívül köteles elvégezni a miniszterelnök vagy a kancelláriaminiszter által esetenként meghatározott feladatokat [31/A. § (1) bek. és (3) bek.]. A főtisztviselői kar létszámát a kormány évenként határozta meg, amelynek létszáma nem haladhatta meg a 300 főt, de nem is lehet kevesebb az előző évi létszám 90%-ánál. A főtisztviselők főszabályként a Miniszterelnöki Hivatalban (Kancelláriaminisztérium), minisztériumban vagy kormányirányítás alatt álló központi közigazgatási szervnél állnak közszolgálati jogviszonyban, kiemelten fontos kormányzati érdekből a központi közigazgatási szerv területi és helyi szervénél közszolgálati jogviszonyban álló köztisztviselő is főtisztviselővé válhatott (31/F. §).
A „Kiemelt főtisztviselői kar” alcímen a 11/A. § (1) és (2) bekezdésén túl a 32. § szabályozta a nem kiemelt, de főtisztviselőnek minősített köztisztviselőknek azt a körét, amelyik a Miniszterelnöki Hivatalban kormányfőtanácsadói és kormánytanácsadói munkakörben, valamint az egyes minisztériumok kabineteiben, illetve titkárságán miniszteri főtanácsadóként és miniszteri tanácsadóként a stratégiai döntések előkészítését segíti elő. Bár nem tartozott a központi főtisztviselői karhoz, de a megyei és a helyi (nagyobb, főként megyei jogú városokban) önkormányzati főtanácsadói és tanácsadói státusz is létesíthető a megyei és a települési stratégiai döntések előkészítésére, illetve az ilyen feladatok megoldására, ami azonban nem lehetett több, mint az adott önkormányzat köztisztviselői státusainak 5%-a [11/A. § (3)–(4) bekezdés]. Bár az önkormányzati főtanácsadói és tanácsadói státusz nem szerepel a „Főtisztviselői Kar” alcím alatt, mégis a maga önkormányzati területén ilyenként kellett kezelni. A kiemelt főtisztviselői kar új jogintézményként történt bevezetése a kormányzati és a központi irányítás erősödésének a tendenciájára utalt, ami azonban nem áll összhangban az Európai Unió regionális decentralizációs törekvéseivel. Mindenesetre az „önkormányzati főtisztviselői kar” kialakításának a lehetősége megadja a tételesjogi lehetőséget arra, hogy egy megfelelő egyensúly kialakuljon a regionális igazgatás erősítésének a javára.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave