Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Az új Mt. szerinti szabályozás

Az új Mt. 53. §-a „a munkaszerződés teljesítése” címet viselő VIII. fejezet 53. §-ában szabályozza ugyancsak munkáltatói utasítási jogként, nem pedig a munkaviszony ideiglenes módosításaként „a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatást”. Ez azonban egy évben összesen csak 44 nap lehet az új törvényi szabályozás szerint, álláspontunk szerint beleértve az átirányítást, kiküldetést, helyettesítést, átengedést, valamint a kirendelést egyaránt. Ez a korábbi szabályozáshoz viszonyítva csak látszólag kedvező a munkavállalók részére, mivel az évi 44 napos rövid időtartam éppen a foglalkoztatási lehetőségeket szűkíti, holott a kodifikátor és a kormány szerint is az Mt. rekodifikációjának a célja éppen a foglalkoztatásbővítés lenne. A kodifikátor ezt az ellentmondást azzal hidalja át, hogy az itt leírt szabályoktól el lehet térni. Ez azonban a jogszabályhely szövegéből nem tűnik ki. A munkáltató tájékoztatási kötelezettsége is csak az eltérő foglalkoztatás várható időtartamára terjed ki, holott a tájékoztatásnak ki kellene terjednie a munkavégzés egyéb, összes körülményire, ideértve a más helységben történő munkavégzésnél az étkezés és az elszállásolás körülményeire, külföldi kiküldetés esetében pedig – ha az családostól történik – a gyermekek bölcsödei, óvodai és iskolai elhelyezéséről. Ezzel szemben a 47. § csak annyit mond, hogy 15 napot meghaladó külföldi munkavégzés esetén a munkavállalót a kiutazás előtt 7 nappal tájékoztatni kell a munkavégzés helyéről, időtartamáról, a pénzbeli és természetbeni juttatásokról, a díjazás és egyéb juttatások pénzneméről, valamint a hazatérésre irányadó szabályokról. A kiküldési Irányelv ennél sokkal részletesebb munkáltatói tájékoztatást ír elő, amit – ellentétben a magyar szabályozással – a fogadó munkáltatóval együtt kellene megtennie, mivel különben a munkavállalókat a bizonytalanságba lökik. Ami pedig mind a belföldi, mind a külföldi szerződéstől eltérő foglalkoztatást, illetve postingot illeti, a munkavállalók védelmét a korábbi joggal egyezően biztosítja, hogy terhes és kisgyermekes anyát, gyermeket (16 éves korig) egyedül nevelő, valamint beteg hozzátartozót gondozó munkavállalót a szerződéstől eltérően foglalkoztatni nem lehet.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave