Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Az újságíró fogalma

Az újságíró korábban elsősorban egy kiadóval munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személy volt, aki hivatásszerűen dolgozott egy lapnál, és próbált több-kevesebb sikerrel megélni e tevékenységéből. A technika fejlődésével az újságíró megjelent a televízióknál, rádióknál is. Az angol nyelvű Wikipedia szerint az újságíró „aktuális eseményekről, emberekről, irányzatokról és témákról gyűjt és terjeszt információkat”. Az újságírás pedig „események, témák és irányzatok vizsgálata és az azokról történő beszámoló a széles nyilvánosság számára”. Egy amerikai fellebbviteli bíróság szerint újságírónak az számít, aki „oknyomozó újságírást folytat, aki híreket gyűjt, és aki már a hírgyűjtési folyamat elején nyilvánossághoz való közvetítési szándékkal rendelkezik” (In re Madden, 151 F.3d 125, 3rd Cir., 1998). Bár az újságírásnak számos fajtája van, „az ideál a polgárok tájékoztatása”. Az „újságíró” kategóriája a modern médiakörnyezetben némiképp bizonytalanná vált.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave