Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Az oknyomozó újságírás kategóriája

Az oknyomozó újságírás lényegével kapcsolatban számos téves hiedelem él még a vezető újságírók körében is. Az oknyomozó újságírás (investigative journalism) közérdekű, nagy érdeklődésre számot tartó hírek, tények, jelenségek hátterének újságíró általi felkutatását és nyilvánosságra hozatalát takarja, és önálló kutatómunkára, eredeti, addig nem ismert összefüggések feltárására épül. Az oknyomozó újságíró feladata – a napi tudósításokat és elemző anyagokat készítő újságíróval szemben, aki a nyilvános közéleti eseményeket, viszonylag könnyen elérhető forrásokon keresztül dolgozza fel –, hogy felderítsen olyan információkat, amelyeket általában szándékosan eltitkolnak, mert jogilag vagy etikailag elítélhető dolgokra vonatkoznak. Az oknyomozó újságírás célja és feladata az igazság felderítése, ezért sokszor kényes ügyekkel foglalkozik, így gyakran a hagyományos újságírói módszerektől eltérő eszközök használatára kényszerül.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave