Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


A szabályozás kezdetei

A médiaszabályozás szükségessége az 1980-as évek elején merült fel az uniós jogalkotókban, ami alapvetően két, egymással szorosan összefüggő okra volt visszavezethető. Az 1970-es évektől Európában egyre nagyobb nyomás helyeződött a tagállamokra, hogy adjanak helyt a kereskedelmi műsorszolgáltatásnak az egyébként állami monopóliumon alapuló (közszolgálati) műsorszolgáltatási médiarendszereikben. Az 1945-től kezdve az 1980-as évekig uralkodó, állami monopóliumon alapuló európai médiamodellt252 megkérdőjelező kereskedelmi modell sikerességét nagymértékben elősegítette az 1973-as ún. olajválság, és az általa okozott világgazdasági recesszió. A kibontakozó világgazdasági válság „a fejlett országokban rávilágított (…) a jóléti állam hagyományos felfogásának tarthatatlanságára”,253 így a jóléti állam rendszeréből fakadó közszolgálati médiarendszer egyeduralma is megkérdőjeleződött.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave