Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Út a közös szabályozásig – a TVWF irányelv létrejötte

Az európai médiapolitika és médiaszabályozás kiindulópontjának az Európai Parlament Hahn-jelentése (1982) tekinthető.256 Ennek fő oka, hogy a Hahn-jelentés kapcsolatot teremtett az európai integráció és a műsorszolgáltatási szektor tájékoztatási funkciója között; állítása szerint nem érhető el az európai integráció, ha a műsorszolgáltatás nemzeti felügyelet alatt marad. Az európai integrációt legitimáló elképzelés az euroszkepticizmusra adott válasz volt. [→ 6.3.1.] A jelentés az európai médiapiac egyes elemi harmonizációjának szükségessége mellett azt is kimondta, hogy a harmonizációnak a tagállamok állampolgárainak közösségi politikáról való informáltságát is elő kell segítenie, hogy osztozhassanak a felelősségben. A jelentés ezzel kapcsolatban rögzíti: a tényleges (politikai) egyesülés Európában – a gazdasági integráció mellett – csak létező európai identitással érhető el, mely megfelelő uniós informáltság mellett épülhet ki. Utóbbi gondolat mentén született meg egy (soha meg nem valósuló) közös európai televízió létrehozásának víziója, amelyet az említett identitás megteremtésének fő eszközéül szántak. A jelentésben megjelennek a harmonizáció fő szabályozási tárgykörei is, mint pl. a kiskorúak védelme vagy a reklámozás szabályai. A Hahn-jelentés téziseit az Európai Parlament egy határozatában foglalta össze.257

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave