Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


Miniszterek

Az ágazat irányításában és működtetésében kiemelt feladata az oktatásért felelős miniszternek (a továbbiakban: miniszter) van. A miniszter származékos jogalkotási jogkörében rendeletet ad ki az Nftv. végrehajtására. Ágazati irányító jogköre kiterjed a felsőoktatási tevékenységre és a felsőoktatási igazgatásra egyaránt. Hatásköreit többnyire normatív úton, jogszabállyal vagy az állami felsőoktatási intézmények esetében normatív utasítással gyakorolja, de számos hatósági jogosítvánnyal is rendelkezik. Az állami fenntartású felsőoktatási intézmények fenntartói jogosítványa is a felsőoktatásért felelős minisztert illeti. (Egyes felsőoktatási intézményeket illetően ezeket a jogokat megosztva gyakorolja más miniszterekkel, például a Nemzeti Közszolgálati Egyetem esetében a közigazgatási és igazságügyi miniszterrel.) Az ágazati irányítói jogkörében a miniszter az Nftv.-ben meghatározottak szerint látja el a felsőoktatás ágazati irányítását. Az oktatásért felelős miniszter feladatait csoportosíthatjuk az igazgatottak szerint: állami és nem állami felsőoktatási intézményekre vonatkozó jogköröket különíthetünk el. Az ágazati irányító jogköre mindkét típusra kiterjed, ezt elsősorban normatív eszközökkel gyakorolja. Az állami intézmények tekintetében fenntartói jogokat gyakorol. A felhasznált eszközök alapján végzett csoportosítás szerint a miniszter a következő feladatokat végzi.

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave