Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


Médiapluralizmus

A médiapluralizmus általában véve az információkhoz és az információközlés eszközeihez való korlátlan hozzáférést jelenti, amely alapvető jelentőségű a tájékozódás szabadságának érvényesülése szempontjából. Ez sokszínűséget feltételez, vagyis azt, hogy a tartalomkínálatban a lehető legtöbb társadalmi csoport álláspontja, értékei jelennek meg, így lesz az egyénnek választási lehetősége, hogy kialakíthassa saját álláspontját és meghozhassa saját döntéseit.429 A médiaszabályozásban időnként feltűnő „sokoldalúság” fogalma430 pedig elsősorban a hír- és politikai műsorokkal szemben támasztott követelmény, amelynek értelmében például közéleti események bemutatásánál törekedni kell az egymással adott esetben ellentétben álló információk, illetve vélemények ütköztetésére. Az objektív intézményvédelmi kötelezettségből fakadóan az államnak biztosítania kell ennek feltételeit, pl. a tájékoztatási monopóliumok lebontásával.431 Más oldalról nézve az állam aktív piaci részvétele, a közszolgálati műsorszolgáltatás (például nemzeti televízió, rádió) működtetése is elősegítheti a médiapluralizmus érvényesülését, mivel olyan tartalmakat képes közvetíteni, amelyek egyébként nem biztos, hogy a profitérdekelt szolgáltatóknál megjelennének.

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave