Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


Az egészségbiztosításba „befogadott” szolgáltatók

Azokban az egészségbiztosítási rendszerekben, ahol a biztosító maga nem működtet egészségügyi intézményeket, a szolgáltatásokat a biztosítóval szerződéses kapcsolatban álló egészségügyi szolgáltatók nyújthatják. Ezek a szerződések gyakran közigazgatási szerződések, amelyek tárgyát, tartalmát a jogszabályok részletesen előírják, és a szerződéses viszonyban a jogalkotó számos többletjogot ad a biztosítónak (pl. a szolgáltató folyamatos adatszolgáltatási kötelezettsége, állandó és tüzetes biztosítói ellenőrzés, a szerződés egyoldalú biztosítói felmondásának széles lehetősége stb.). A magyar egészségbiztosítási rendszerben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ún. finanszírozási szerződéseket köt az egészségügyi szolgáltatókkal.106 A finanszírozási szerződés alapján a biztosító fizet – egy utólagos és igen bonyolult teljesítményfinanszírozási rendszerben – a beteg helyett az egészségügyi szolgáltatásért.

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave