Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


Gyógyászati segédeszköz ellátás

A gyógyászati segédeszköz átmeneti vagy végleges egészségkárosodással, fogyatékossággal élő ember személyes használatába adott orvostechnikai eszköz, vagy orvostechnikai eszköznek nem minősülő ápolási technikai eszköz, amely használata során nem igényli egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy folyamatos jelenlétét. A gyógyászati segédeszköz ellátásra vonatkozó szabályozás sok hasonlóságot mutat a gyógyszerellátással, a legfőbb különbség a szabályozásban a két termék eltérő jellegéből adódik. A gyógyszer különleges áru jellege miatt a közigazgatás a gyógyszerellátás szinte minden mozzanatát szabályozza és igazgatja, ugyanez nem mondható el a gyógyászati segédeszközökről. A gyógyászati segédeszközök esetén ugyanis nincsenek olyan szigorú és részletes szabályok például a gyártásra vagy a forgalmazásra, de hasonlóan részletesen szabályozott e termékek egészségbiztosítási támogatásának kérdése. A gyógyszerek esetében értelemszerűen nem beszélhetünk javítási és kölcsönzési tevékenységről, ez a segédeszközöknél önállóan szabályozott részterület. Nem igényel ugyanakkor minden eszközre kiterjedő szigorú szabályozást az elhasználódott, használhatatlanná vált eszközök begyűjtése és megsemmisítése, ami a gyógyszerek esetében nem csak jelentős anyagi ráfordítást igényel, hanem annak veszélyes hulladék jellege miatt kizárólag zárt rendszerben történhet.

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave