Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


Az Alkotmánybíróság álláspontja a helyi önkormányzatokat érintő megváltozott szabályozásról

A Nektv. és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény által megvalósított új szabályozás miatt két önkormányzat172 polgármestere fordult alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybírósághoz. Az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panaszokat a 3050/2013. (II. 28.) AB végzéssel173 utasította vissza. Az indítványozók azt sérelmezték, hogy a települési önkormányzatok a jövőben az általuk alapított és fenntartott iskolák tekintetében nem láthatnak el fenntartói feladatokat. Álláspontjuk szerint a szabályozás sérti az Alaptörvényt, amely szerint a helyi önkormányzat törvény keretei között a helyi közügyek ellátásában részt vesz. Az indítvány szerint az iskolafenntartás olyan önkormányzati felelősség, amely nélkül a települési politika nem képzelhető el, a törvény rendelkezései sértik az önkormányzatiságot, és megszüntetik a település közösségének saját ügyeiben való eljárási jogát. Hivatkoztak továbbá arra is, hogy a rendelkezések a jogállamiság elvét is sértik, mivel a jogalkotó nem biztosított kellő időt a bevezetésre. Sérelmezték azt is, hogy a törvény minden más jogi személynek és magánszemélynek is megengedi a köznevelési intézmény fenntartását, kizárólag a helyi önkormányzat, amely önként sem vehet részt ebben a tevékenységben. Az Alkotmánybíróság azonban azt állapította meg, hogy az alkotmányjogi panaszok nem fogadhatók be, mivel az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésében szereplő a települési önkormányzatok alapjogainak tekinthető hatásköri csoport nem foglalja magába a köznevelési intézmény alapításának és fenntartásának jogát.

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave