Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc, Váradi Erika

Magyar büntetőjog - különös rész


Emberi ivarsejt tiltott felhasználása

Az Eü. tv. IX. fejezete rendelkezik az emberi reprodukciós eljárásokról. A törvény 166. §-a meghatározza az ilyen eljárás fogalmát és feltételeit, leszögezi, hogy az eljárás során történő megtermékenyítéshez vagy embrióbeültetéshez kizárólag emberi ivarsejt, illetőleg embrió használható fel és megtiltja, hogy holttestből vagy halott magzatból származó ivarsejtet reprodukciós eljáráshoz felhasználjanak. Ezt a tilalmat szankcionálja a törvényi tényállás. (Napjainkban világszerte terjedő – vagy csak annak feltüntetett? – klónozási eljárás büntethetőségével kapcsolatban megjegyzendő: a világ nagy részén a reprodukciós célú klónozást tiltják a törvények. A 2002. évi VI. törvénnyel beiktatott Oviedói Egyezmény és a klónozás tilalmáról szóló kiegészítő jegyzőkönyv tilt minden olyan beavatkozást, melynek célja egy másik élő vagy holt emberi lénnyel genetikailag azonos emberi lény létrehozása. A klónozás tilalma és büntetőjogi szankcionálása eshetőlegesen beleillik több, ebben a fejezetben megfogalmazott tényállás kereteibe, így pl. a 169., a 172., a 174. §-ba.)

Magyar büntetőjog - különös rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 629 9

A Miskolci Egyetem Büntetőjogi és Kriminológiai Tanszékének munkatársai által írt tankönyv legújabb kiadása látott napvilágot.

A kötet a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény Különös Részének fejezeteit tartalmazza, kivéve a honvédelmi kötelezettség elleni bűncselekményeket és a katonai bűncselekményeket. Az új Btk. 2013. július 1. napján lépett hatályba, amelynek következtében a Különös Rész joganyaga jelentősen átalakult, több bűncselekmény törvényi tényállása megszűnt, számos tényállás módosult, illetve a törvényalkotó jelentős számban új bűncselekményi tényállásokat iktatott be a Btk. rendszerébe. A kéziratot 2013. augusztus 31. napján zártuk le, a tankönyv azonban a 2013. szeptember 19. napján hatályos büntetőjog teljességét tartalmazza.

A tankönyv feldolgozása követi a magyar szakirodalomban kialakult elméleti felfogást és módszert. Az egyes bűncselekményi törvényi tényállásokat a büntetőjog általános részében elfogadott elméleti tételek alapján meghatározott logikai rendben tárgyaljuk, figyelembe véve az oktatás didaktikai és a joggyakorlat jogértelmezési követelményeit.

A joganyag feldolgozása során a szerzők támaszkodtak a több mint száz éves magyar büntetőjogi tankönyv-irodalom időtálló eredményeire. Egyaránt merítettek a múlt századforduló klasszikus tankönyveiből, a kortárs szakirodalomból és saját kutatómunkájuk eredményeiből.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de emellett okkal bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük elméleti anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-varadi-magyar-buntetojog-kulonos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave