Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


Monista büntetőjogi szankciórendszer

Azt a szankciórendszert tekinthetjük monistának, amely a bűncselekmények jogkövetkezményeként csak egyfajta szankciótípus alkalmazását írja elő, amely lehet büntetés vagy intézkedés. Időrendi sorrendben először a monista rendszer alakult ki, amelynek az alapgondolata, hogy a bűnözés elleni harcban egyedüli eszköz a büntetés alkalmazása. A 19. században megalkotott első büntető törvénykönyvek, így hazánkban a Csemegi-kódex, monista szemléletet követett. A büntetőjog, ill. a büntetőjog-tudomány kialakulásának kezdetén nem volt szükség a más célokat elérni törekvő intézkedések bevezetésére. Amíg a középkor végéig az újabb bűnelkövetés fizikai lehetetlenné tétele (például a halálbüntetés, csonkító büntetések vagy akár a száműzetés) volt az elsődleges módja a társadalom védelmének és a bűnismétlés megakadályozásának, nem volt szükséges a speciális, preventív biztonsági intézkedések kidolgozása. Az alkalmazott büntetés jellege mellett a monista rendszer alkalmazásának másik indoka a klasszikus büntetőjogi irányzat azon alaptételében keresendő, amely szerint a büntetés meghatározásánál az elkövetett cselekményből kell kiindulni. Így nem volt indokolt az elkövetők között különbséget tenni, azokat bizonyos jellemzők alapján (például életkor) csoportosítani, valamint az egyes csoportokkal szemben eltérő jellegű szankciókat bevezetni. A mai modern büntető törvényhozásban tisztán monista rendszert követő országra nehéz példát találni. A nem tisztán monista rendszerbe sorolhatók az angolszász országok, ahol, noha nem kizárólagosan, de egyfajta felelősségi szankció, azaz a büntetés létezik. Megjegyzendő, hogy a csak intézkedéseket ismerő tiszta monista rendszerrel a múlt században egyes dél-amerikai államok és a volt Szovjetunió kísérletezett.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave