Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


A büntetőjog tárgya és feladata

A büntetőjogi szabályozás tárgya a bűnözés mint társadalmi tömegjelenség. Mai történelmi ismereteink szerint már a legrégibb szervezett emberi közösségekben kialakultak azok a magatartási szabályok, amelyek biztosították a közösség zavartalan együttélését és fejlődését. E magatartási szabályok érvényesülése, általános elfogadottsága a társadalmi együttélés feltétele. A társadalmi együttélés rendjét zavarja az, aki nem e magatartási szabályoknak megfelelően viselkedik. Ezért e magatartási szabályok betartása és betartatása az egész közösség érdeke. Ugyanakkor napjainkig megfigyelt jelenség, hogy egyesek megsértik a társadalmi együttélésnek az adott kultúrában kialakult magatartási szabályait, és ezzel kárt, sérelmet okoznak a közösségnek, illetve a közösség egyes tagjainak. A társadalmi követelményeknek meg nem felelő, vagy azokkal egyenesen szembenálló – aszociális vagy antiszociális – magatartások társadalmi közegben zajlanak le, hatásuk társadalmi következményekkel jár. E jelenségeket nevezzük átfogóan a társadalom által elfogadott magatartástól eltérő (deviáns) társadalmi tömegjelenségnek.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave