László Gyula (szerk.)

Foglalkoztatáspolitika

A munkaerőpiac és a foglalkoztatáspolitika sajátos világa - A foglalkoztatáspolitikai eszközök változatai


Biztosítási elv vagy szabályozási elv

Frey (2011) alapján a munkanélküliséggel szembeni biztosíték rendszere később alakult ki, mint a betegségből vagy öregségből adódó keresőképtelenségekkel összefüggők. (Ez persze – a többi biztosítási rendszerhez hasonlóan – nem a munkanélküliség bekövetkezte ellen, hanem csak az adott állapot negatív következményeinek elviselésére nyújt valamilyen szintű biztonságot…) A mai munkanélkülisegély-programok elődeinek szintén a szakszervezethez kötődő elemeket tekinthetünk. A lényeg, hogy minden tag befizetett egy alapba, amelyből a rászorulók segélyt kaphattak. A XIX. század végére angol, belga, francia, holland, német, norvég, svájci, svéd és korlátozottan amerikai szakszervezetek kínálták ezt a szolgáltatást. Ezzel párhuzamosan néhány munkáltatónál is megjelent hasonló tevékenység az Egyesült Államokban, Franciaországban, Nagy-Britanniában és Németországban, a munkaerő stabil biztosítása és a jó munkaerő megtartása céljából. Ez utóbbi azokban az iparágakban volt jellemző, ahol szükség volt a folyamatos munkaerő-ellátottságra, illetve speciálisabb tudással rendelkeztek a munkavállalók, így nehezebben lehetett pótolni egy-egy kiesőt.

Foglalkoztatáspolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 295 976 4

A munka szó eredetét tekintve kínt, bajt, gyötrelmet, szenvedést jelent. A munka két szféra szerves részét képezi, hiszen hatással van a gazdaságra, ugyanakkor befolyással bír a társadalmi folyamatokra is, mivel nem választható le az emberről. A munkához, illetve a munkaerőpiac hatékonyabb működéséhez kapcsolódóan mindenkinek van véleménye, ugyanakkor a foglalkoztatáspolitika sajátosságából adódik, hogy nem lehet egy abszolút jó megoldást találni vagy ajánlani a felmerülő kihívásokra. Ez még lehetetlenebb feladatnak tűnik az összes érintett szakpolitika erőterének figyelembevételekor.

Jelen könyv üzenete és funkciója annyi, hogy a munkaerőpiaci, foglalkoztatási folyamatok nagyon sokakat érintenek, de nagyon kevés erre vonatkozóan a tárgyszerű információ és még ritkább a felszín alatti, "mélyebb" összefüggések végiggondolása. A szerzők ezek feltárására és bemutatására vállalkoztak. Ajánlják a könyvet azoknak (szakpolitikusok, szakemberek, intézményi képviselők, szakmai szervezetek, felsőoktatási hallgatók stb.), akik az általános ismeretek mellett elgondolkodtató felvetések és kérdések mentén szeretnének elmélyedni a foglalkoztatáspolitika ingoványos területén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/laszlo-foglalkoztataspolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave