László Gyula (szerk.)

Foglalkoztatáspolitika

A munkaerőpiac és a foglalkoztatáspolitika sajátos világa - A foglalkoztatáspolitikai eszközök változatai


Miért „atipikus”

A modern ipari termelési módszerek térnyerése, a gazdálkodó szervezetek anyag- és technológiaigényének megváltozása, az informatika fejlődése, a szolgáltató tevékenységek elterjedése a hagyományos munkaszerveződési formák átgondolására késztették a vezetőket, melynek köszönhetően a szervezetekre vonatkozó HR stratégiai irányvonalak is módosultak. Mára a valamikor tipikus foglalkoztatási formák egyre inkább elavulttá válnak, s helyüket rugalmasan alakítható modellek veszik át. A fenti változásokat kiegészítette az új, öntudatos munkavállalói elvárások megjelenése, amely ugyancsak az új, ún. „nem tipikus” munkaszervezési formák kialakulásához vezetett. Vagyis mind a foglalkoztatás, mind a munkavégzés megszokott formáit új, rugalmasabb módszerek egészítették ki. A gazdasági szerkezetváltás következményeként tehát egy olyan (atipikus) foglalkoztatási forma alakul ki, amely eltér a „tipikus” foglalkoztatástól, és valamelyik dimenzióban rugalmasabb annál. Az új típusú gazdaságnak ugyanis rugalmas, feladatorientált, az elvárásoknak megfelelő kompetenciákkal rendelkező munkaerőre van szüksége. Az olyan gazdaságokban ugyanis, ahol a változó gazdasági környezethez való azonnali alkalmazkodás a cél, a tipikus foglalkoztatási formák meglehetősen rugalmatlanok tudnak lenni. A rugalmas foglalkoztatás olcsóbbá teheti a munka elvégzését, egyszerűen lehet alkalmazkodni a munkaerőigény hullámzásához, különösen a szolgáltatási szektorban, például a kereskedelemben, az oktatásban, az egészségügyben, ahol a munkaerő okozza a legnagyobb költséget, és ahol a fejlett országok munkavállalóinak 70%-a tevékenykedik.

Foglalkoztatáspolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 295 976 4

A munka szó eredetét tekintve kínt, bajt, gyötrelmet, szenvedést jelent. A munka két szféra szerves részét képezi, hiszen hatással van a gazdaságra, ugyanakkor befolyással bír a társadalmi folyamatokra is, mivel nem választható le az emberről. A munkához, illetve a munkaerőpiac hatékonyabb működéséhez kapcsolódóan mindenkinek van véleménye, ugyanakkor a foglalkoztatáspolitika sajátosságából adódik, hogy nem lehet egy abszolút jó megoldást találni vagy ajánlani a felmerülő kihívásokra. Ez még lehetetlenebb feladatnak tűnik az összes érintett szakpolitika erőterének figyelembevételekor.

Jelen könyv üzenete és funkciója annyi, hogy a munkaerőpiaci, foglalkoztatási folyamatok nagyon sokakat érintenek, de nagyon kevés erre vonatkozóan a tárgyszerű információ és még ritkább a felszín alatti, "mélyebb" összefüggések végiggondolása. A szerzők ezek feltárására és bemutatására vállalkoztak. Ajánlják a könyvet azoknak (szakpolitikusok, szakemberek, intézményi képviselők, szakmai szervezetek, felsőoktatási hallgatók stb.), akik az általános ismeretek mellett elgondolkodtató felvetések és kérdések mentén szeretnének elmélyedni a foglalkoztatáspolitika ingoványos területén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/laszlo-foglalkoztataspolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave