Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


A válság hatása a cég nemzetközi tevékenységére

A MOL-nak már a gazdasági válság kitörését megelőzően is komoly kihívással kellett megküzdenie. 2007 áprilisában a magyar állam eladta aranyrészvényét, amely a legfontosabb döntéseket illetően vétójoggal ruházta fel. Még ebben az évben az OMV bejelentette, hogy egyes piaci szereplők közreműködésével részesedését 21%-ot meghaladóra növelte, majd vételi ajánlatot tett a részvényeseknek az akkori részvényárfolyamnál jelentősen magasabb áron – 26 970 HUF részvényárfolyam, illetve 32 000 HUF ajánlati ár – a többségi részesedés megszerzése céljával. A MOL vezetése és a magyar kormány ellenséges lépésként értékelte a felvásárlást, míg az osztrák kormány a magyar álláspont iránti értetlenségét fejezte ki. A MOL vezetése baráti cégek bevonásával és tulajdonszerzésével sikeresen blokkolta az osztrák OMV átvételi szándékát. Az OMV végül a kudarc hatására –  vagy egyes hírek szerint egy előre eltervezetten titkos megállapodás alapján – a pénzügyi válság egyik mélypontján, 2009 márciusában részvénypakettjét értékesítette a Szurgutnyeftyegaz orosz vállalatnak. A MOL ellenséges szándékúnak minősítette az orosz olajcég megjelenését is, és a magyar hatóságok, a PSZÁF, az Energia Hivatal, a Cégbíróság közreműködésének köszönhetően megakadályozták a tulajdonosi jogok gyakorlásához szükséges bejegyzést a részvénykönyvbe. A 2010-ben győztes Orbán-kormány már a választási győzelem után egyértelművé tette, hogy magyar befolyás alatt szeretné tudni a MOL-t. Egy éves tárgyalás után Magyarország a már lehívott IMF hitelből visszavásárolta a 21,2 százalékos MOL tulajdonrészt az orosz Szurgutnyeftyegaztól, 1,88 milliárd eurós, azaz kb. 500 milliárd forintos vételáron.

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave