Balázs Péter

Az Európai Unió külpolitikája


Az uniós intézmények szerepe

Az érdekharmonizálás további dimenzióját képviselik az Európai Unió intézményei – mindenekelőtt a Tanács, az Európai Parlament és a Bizottság – közötti kapcsolatok és együttműködés csakúgy, mint hatalmi és hatásköri küzdelmeik. Ennek mindennapos megjelenési formája és eszköze az egyes intézmények napirendépítése: mikor és hol, milyen javaslat, tervezet, vagy előterjesztés alapján kerüljön egy-egy téma megvitatásra és eldöntésre. Ezeken a körülményeken is sok múlhat. Hasonlóképpen a rejtett hatalmi harcok eszköze az ügyek intézmények közötti pozicionálása: kinek a kezdeményezésére, mikor és mely intézmény foglalkozzék először az üggyel, mert ettől is függhet annak további sorsa. Hosszabb távon és jelentősebb ügyekben vagy alkalmakkor (például szerződésmódosítással kapcsolatban) a felszínre kerül az Unió és a tagállamok tartós hatásköri huzakodása. Mindezek az érdekérvényesítési csatornák a felkészült tagállami diplomáciák számára nyomon követhetők és kiismerhetők, és csak a tájékozatlanok számára tűnhetnek kaotikusnak. Az uniós ügyekben jártas tagállamok ki tudják számítani a legalkalmasabb intervenció célját, idejét, módját és főként támogatói körét.

Az Európai Unió külpolitikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 819 4

Megújult tartalommal kerül az olvasó kezébe az Európai Unió külpolitikájáról szóló könyv. A korábbi kiadás óta merőben megváltoztak a körülmények. Magyarország 2004-ben az EU tagja lett, 2009-ben pedig életbe lépett a Lisszaboni Szerződés, amelynek új szabályai és intézményei a korábbinál jobb feltételeket teremtettek az EU-ban a külpolitika közös gyakorlása számára.

Mindeközben alapvetően átalakult Európa külső környezete. A poszt-szovjet térségben az orosz külpolitika expanzív fordulatot vett. Az „arab tavasz” hatalmas változások kezdetét jelzi Európa szomszédságában. A korábban félreeső Törökország új geopolitikai kontextus kellős közepén találta magát. Ukrajna, Szíria, vagy Líbia megoldatlan problémái az európai jóléti övezetre nézve is súlyosbodó következményekkel járnak.

A világpolitika és benne az EU külpolitikai történései a média segítségével naprakészen követhetők, ám az események halmazában nem könnyű eligazodni.

Ez a könyv rendszerszerű megközelítéssel és a történelmi előzmények megvilágításával kíván segítséget nyújtani az újabb fejlemények megértéséhez.

Az első és második rész az Európai Uniót a nemzetközi rendszer részeként helyezi el a világban, bemutatva a tagállamok külpolitikai együttműködésének lépcsőfokait és az uniós szintű külkapcsolatok átalakuló szerkezetét.

A harmadik és a negyedik rész az EU külpolitikáját partnerek szerinti bontásban részletezi.

Ez a könyv épít a szerző diplomáciai, kormányzati és európai pozíciókban szerzett személyes tapasztalataira, de nagyrészt annak az egyetemi tananyagnak a magyar nyelvű lenyomata, amelyet egy évtizede oktat a Közép-európai Egyetemen. A soknemzetiségű hallgatók okos kérdései, az egyetemen végzett kutatások és a CEU Európai Szomszédságpolitikai Központjának (CENS) konferenciái is gazdagították a mondanivalót.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balazs-az-europai-unio-kulpolitikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave