Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


A kézbesítési vélelem megdöntése a végrehajtási eljárásban

A kézbesítéssel kapcsolatos szabályok vizsgálatát a végrehajtási eljárás elrendelését megelőzően a végrehajtandó határozathoz kapcsolódóan érdemes kezdeni. A gyakorlatban előfordul, hogy a végrehajtási eljárás elrendelésének alapjául szolgáló határozat (végrehajtandó határozat) kézbesítési vélelem folytán emelkedik jogerőre. Tipikus példaként hozható fel a közjegyző hatáskörébe tartozó fizetési meghagyásos eljárás, mely nem kontradiktórius nemperes eljárás, azaz nem érvényesül a kétoldali meghallgatás követelménye, és az ítéleti hatályú fizetési meghagyás a jogosult tényállításaira alapozva – bizonyítás foganatosítása nélkül – jogerőre emelkedhet. A jogosult pedig nem minden esetben ismeri a kötelezett pontos adatait, így előfordulhat, hogy az általa megjelölt kötelezetti lakóhely vagy tartózkodási hely már helytelen, mert a kötelezett már elköltözött, vagy eleve helytelen adatot jelölt meg a jogosult, vagy olyan belföldi idézési címet jelölt meg, ahol senki nem tartózkodik. Amennyiben ezekben az esetekben a közjegyző által kibocsátott fizetési meghagyás „nem kereste” jelzéssel érkezik vissza, a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 99. § (2) bekezdésében foglalt kézbesítési vélelem folytán a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és a jogerős határozat alapján végrehajtási eljárás kezdeményezhető. A végrehajtási eljárás folyamatban léte alatt az adós az egész ügyről általában már olyan előrehaladott stádiumban értesül, amikor a gépjárművét vagy az ingatlanát a végrehajtó lefoglalta. Ekkor merül fel az a kérdés, hogy milyen jogorvoslati lehetőség áll az adós rendelkezésére.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave