Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


Házastársi vagyonközösségi igényper

A házastársi vagyonközösséghez tartozó vagyontárgy foglalás alóli feloldása iránti kereseti kérelemre akkor kerülhet sor, ha a tartozás – amely fejében a foglalás történt – kizárólag a másik házastársat terheli. E körbe tartozhat pl. házasságkötést megelőzően szerzett ingatlant terhelő különadósság (bankhitel), vagy hátralékos gyermektartásdíj (BH1976. 218.). Kizárólag az egyik házastársat terheli a felelősség a vele szemben kiszabott pénzbüntetés, pénzbírság, rendbírság, vagyonelkobzás, és vagyoni előny megfizetéséért, tehát a házastárs ilyen esetben is igényt tarthat a közös vagyonból rá eső hányad értékéig a lefoglalt vagyontárgy foglalás alóli feloldására. (Ez esetben sincs helye igénypernek akkor, ha a büntetőbíróság a Btk. 72. § alapján elkobzást rendel el. Az a személy, akinek érdekeit sérti a rendelkezés, a büntetőeljárásban élhet jogorvoslattal a határozattal szemben.) Szintén megalapozhatja az igénykeresetet, ha olyan, a vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonra kötött visszterhes szerződésből fakadó tartozásról van szó, amelyet nem kell a másik házastárs hozzájárulásával kötött szerződésnek tekinteni, mert a szerződéskötő harmadik személy tudott vagy tudnia kellett arról, hogy a másik házastárs a szerződéshez nem járult hozzá [Ptk. 4:46. § (1) bek.] (BH1996. 98.).394 Ha a házastárs a szerződést a mindennapi élet szokásos szükségleteinek fedezése, foglalkozásának gyakorlása vagy egyéni vállalkozói tevékenysége körében kötötte, a másik házastárs akkor hivatkozhat hozzájárulásának hiányára, ha a szerződést kötő harmadik személynél a szerződés ellen, annak megkötése előtt kifejezetten tiltakozott [Ptk. 4:46. § (2) bek.]. A házastárs a másik házastárs ügyletéhez történő hozzájárulásának vélelmét csak annak kétséget kizáró bizonyításával döntheti meg, hogy az ügyletkötő harmadik személy a hozzájárulásának hiányáról tudott vagy arról a körülményekből tudnia kellett (EBH2005. 1311. I.).

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave