Fónyiné Kazareczki Andrea, Tolnai Ildikó

Ingatlanjog I.


A társasház-tulajdonról szóló 1924. évi XII. törvénycikk

A társasház-tulajdonról szóló 1924. évi XII. törvénycikk ennek a tulajdoni formának a létrejöttét egyrészről lehetővé tette olyan esetekben, amikor közös telken külön építmények állnak, vagy közös telken lévő építményben több lakás, üzlethelyiség található; másrészről a társasháztulajdon létrejöhetett úgy is, hogy az építményt, építményrészeket kifejezetten társasház céljára állítják elő. A társasháztulajdon alapítása okirattal történhetett a tulajdonostársak megállapodása alapján, és a telekkönyvbe való bejegyzése is szükséges volt. A törvény értelmében a társasháztulajdon alapján megosztott külön tulajdonostársi illetőségeket az alkotórészként hozzájuk tartozó építményekkel vagy építményrészekkel és jogokkal együtt önálló telek módjára kellett a telekkönyvbe felvenni, és rájuk a jog szerzése, átruházása vagy átszállása és terhelése tekintetében is az önálló telekre vonatkozó jogszabályokat kellett megfelelően alkalmazni. A tulajdonostársak egymás közötti viszonyát az alapító okiratban kellett szabályozni azzal, hogy a társasházi tulajdonközösséget csak valamennyi tulajdonostárs hozzájárulásával lehetett megszüntetni. Lehetővé tette továbbá a törvény, hogy az alapító okiratban kikössék, hogy a társasháztulajdoni illetőségek élők között jogügylettel való átruházása során a többi tulajdonostársat elővásárlási jog illeti meg. A társasház ügyeinek intézésére képviselőt voltak kötelesek a tulajdonostársak „kirendelni”. A 11. § szerint egyebekben a társasháztulajdonra, amennyiben a törvényből vagy az alapító okirat rendelkezéseiből más nem következik, a telek és az építmény vagy építményrészek kezelése, használata és a birtokukkal járó más jogok tekintetében a tulajdonra vonatkozó általános szabályokon felül az ingatlan közös tulajdonának, a szomszédjognak és a szolgalmaknak szabályait kellett megfelelően alkalmazni. A társasháztulajdonról szóló törvény idézett rendelkezéseiből kitűnik, hogy a benne megfogalmazott szabályok – a társasháztulajdonhoz fűződő alapelvek – mennyire időtállóak, és megtalálhatók a társasházakra vonatkozó külön rendelkezéseket tartalmazó, jelenleg hatályos 2003. évi CXXXIII. törvényünkben is.

Ingatlanjog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 822 4

A Ptk. magánjogi sorozat új kötetével egy olyan kézikönyvet szeretnénk a jogalkalmazók kezébe adni, amely számos gyakorlati példán át mutatja be a peres gyakorlatot, a hatékony jogszerzéshez és jogérvényesítéshez vezető utat, hogy minél színvonalasabban képviselhessék ügyfeleik érdekeit és szerezzenek érvényt jogaiknak, támogassák kötelezettségeik teljesítését.

A könyv I. fejezetében a magyar ingatlanjog történeti fejlődését kívánja bemutatni az Aranybullától a királyi dekrétumokon, Werbőczy Hármaskönyvén, a törvényhozás törvénycikkein keresztül 1945-ig; kiegészítve a Magyar Királyi Curia dologi jogra vonatkozó döntéseiből összegyűjtött szemelvényekkel. Ugyanitt esik szó az ingatlanjog forrásairól, a kötelmi és dologi jog kapcsolatáról, az ingatlan és ingatlanjog fogalmáról, az ingatlanok csoportosításáról.

A II. fejezet az ingatlantulajdonnak a Ptk. Dologi Jogi Könyvében foglalt általános szabályaival foglalkozik az 1959-es Ptk. és a bírói gyakorlat tükrében.

A III. fejezetben az ingatlan tulajdonjogának megszerzésével foglalkozunk, kiemelt hangsúlyt fordítva az ingatlan-nyilvántartás működésére, buktatóira. A bírói gyakorlat segítségével mutatjuk be hogyan lehet a kívánt joghatást, a tulajdonszerzést minél eredményesebben elérni, hogyan kell bejegyzésre alkalmas okiratot szerkeszteni, milyen alakiságokra és a jogalanyok szerzési joga és lehetősége körében mire kell figyelni. Részletesen taglaljuk a tulajdonszerzési módozatokat, különös hangsúlyt fektetve a Ptk. új szabályaira, a bírói gyakorlatra, az ingatlanokkal kapcsolatos tulajdoni perek esetleges buktatóira.

A IV. fejezet ugyanilyen szempontok szerint foglalkozik az ingatlan közös tulajdonának létrejöttével és megszüntetési módozataival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fonyine-tolnai-ingatlanjog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave