Leszkoven László

Szerződésszegés a polgári jogban

2., átdolgozott kiadás


Egy gondolat az okozatosság kérdéséhez

Könyvünkben nem foglalkozunk részletesen a kárfelelősség elemeivel, ezen belül az okozati összefüggés vizsgálatával. A kártérítési felelősség megállapításakor magától értetődő, de nagyon sok esetben – mind az elméletben, mind a gyakorlatban – nehezen eldönthető kérdésnek bizonyul az okozati összefüggés meglétének, fennállásának vagy hiányának megítélése. Nem vitás, hogy a szerződésszegő magatartás önmagában kevés a kártérítési kötelezettség megállapításához. Szükséges hozzá, hogy a felelősségre vonás egyéb feltételei is fennálljanak. Ez a kontraktuális kárfelelősség talaján maradva egyebek mellett a példabeli esetben az okozati összefüggés vizsgálatát tette szükségessé. A Pécsi Ítélőtábla egy figyelemre méltó ítéletében kifejtette: nem kötelezhető az ügyvéd kártérítés fizetésére amiatt, hogy az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzendő jogra vonatkozó szerződés készítése során a szerződő féltől nem szerezte be a személyi azonosítóját, ha a változás – a perbeli esetben kölcsönszerződés biztosítékául szolgáló jelzálogjog és vételi jog – bejegyzése nem ezen ok miatt maradt el.274 Az Ítélőtábla a jogerős ítélet indokolásában kimondta, hogy az 1959-es Ptk. 318. § (1) bekezdése szerint irányadó 1959-es Ptk. 339. § (1) bekezdése értelmében a kártérítési felelősség egyik mellőzhetetlen feltétele az alperesek magatartása és a kár bekövetkezte közötti okozati összefüggés. Ez az adott esetben akkor tekinthető fennállónak, ha az alperes terhére rótt szerződésszegések hiányában a kár nem következett volna be. Az okozati összefüggés fennálltát az 1952-es Pp. 164. § (1) bekezdése szerint a felperesnek kellett bizonyítani és a bizonyítás sikertelensége az ő terhére esik. Az okiratot szerkesztő ügyvéd vitán felül mulasztást követett el, amikor az adós személyi azonosítóját nem tüntette fel a szerződésről készült okiratban, amely akadálya lett volna a jelzálogjog és a vételi jog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésének. Ez a mulasztás azonban a kár bekövetkezésével okozati összefüggésben nem áll. E jogok bejegyzésére a személyi azonosító kód (akár helyes, akár helytelen) feltüntetése esetén sem került volna sor, mert a széljegy elintézése előtt a valódi tulajdonos a jogtalan igényérvényesítést észlelte és a földhivatali eljárást megakasztotta. Erre a helyzetre mondta Grosschmid, hogy „ami egyáltalán nincs előidézettségi összefüggésben (positiv láncolatban) az illető factummal […] az a minimális kellékében szűkölködik a causalitásnak.”275 Másik oldalról nézve: a szerződésszegés sem vezet kártérítésre – okozati összefüggés hiánya miatt – ha egy újabb ok kiragadja az eredményt az előbbinek a láncolati köréből (nem mintha – mondja Grosschmid – az előbbi károsító hatását ne lehetett volna egyébként megállapítani).276 Ez pedig az „elragadott okozat” esetköre, melynek a Pécsi Ítélőtábla ítéletében nyomára akadtunk.

Szerződésszegés a polgári jogban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 866 8

A 2016-ban megjelent első kiadás óta történt joggyakorlatbéli pontosítások, a 2018. január 1-jén hatályba lépett új polgári eljárásjogi kódex, a 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) folytán szükségessé vált a szerződésszegés kérdésköréről szóló monográfia kiegészítése. Mivel a Pp. alapjaiban változtatott a polgári jogi igényérvényesítés keretrendszerén, ezért elengedhetetlen – szigorúan az anyagi jogi problémákhoz kapcsolódóan – az új törvény szabályainak „felvillantása”, amit a szerző – támaszkodva az eljárásjogi kommentárirodalom legjobbjaira – kiváló gyakorlati érzékkel old meg.

A szerződésszegés kérdésköre – aligha vitathatóan – a szerződési jog egyik legintenzívebb területe. A szerződés lényege, hogy a felek által célzott szolgáltatás megvalósuljon, ha ez elmarad, nyomban előáll a szerződésszegés állapota.

A könyv a szerződésszegés polgári jogi szabályai címet viseli. A szerző e monográfiában kizárólag a magyar polgári jog szabályait tekinti át a régi magyar magánjogi irodalom remekeiből (elsősorban Grosschmid Béni, Szladits Károly, Beck Salamon műveiből) vett, máig is irányadó gondolatokon elindulva, mindvégig a hatályos polgári jog talaján mozogva. Az objektív és szubjektív szerződésszegés, a visszatartási jog, az elállás, a késedelem és a hibás teljesítés, a termékszavatosság és a hibás teljesítéssel okozott kár stb. joganyaga mellett a műben szó esik a szerződést biztosító mellékkötelezettségek közül a foglaló, a jogvesztés kikötés és a kötbér valamint az egyéb kötbérfajták (pl. az objektív kárátalányok) kötelmet erősítő, támogató szerepéről, de helyet kapnak a műben érdekes, a mai irodalomban máshol kevesebb figyelemben részesülő jogintézmények és problémák is, mint pl. a kamatban rejlő funkciók, a szerződésszegés témakörének érdekérzékenysége és az érdekleengedés vagy az igényhalmazatok (non-cumul problémája vagy tapadó kár és szavatossági igények kapcsolata) kérdésköre és így tovább.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szerzodesszeges-a-polgari-jogban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave