Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


Az okozatiság és a kár

1723  Az ÁFT feltűnően hallgat a felelősség egyik fontos összetevőjéről, az okozatiság kérdéséről. Bár a 31. cikk a jogsértéssel „okozott” sérelemről beszél, az NJB tervezethez fűzött kommentárja szűkszavú: felidézi, hogy az okozatiságnak különféle elméletei vannak, majd megelégszik azzal, hogy „a sérelem a jogsértés következménye”.966 A Korfu szoros-ügy (a brit hajókban kárt okozó aknákat nyilvánvalóan nem Albánia fektette le, de az utóbbi mulasztotta el értesíteni a brit hajókat) azt tanúsítja, hogy az „együttható” ok elegendő a felelősség megállapításához. Az Eritrea és Etiópia között eljáró úgynevezett igénybizottság 7. elvi döntésében, 2007-ben úgy határozott,967 hogy a „közeli ok” (proximate cause) mércéjét fogja alkalmazni. Ez olyan ok, amely nélkül a felelősségre vezető okozat (kár) nem állt volna be, s amelynek erőteljesebb hatása egyben növelné a kár nagyságát is. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az előreláthatóság is része az oksági láncnak, tehát a jogellenes tettet elkövető számíthatott az adott következményre, még ha az nem is volt valószínű.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave