Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A fegyverzetkorlátozás fogalma, alapjai

2077  A fegyverzetkorlátozás fogalmát a nemzetközi irodalomban a fegyverzetellenőrzés (arms control) szinonimájaként használják. Mindkettő megkülönböztetendő a leszereléstől. Míg az előbbiek korlátozott célokkal rendelkeznek, addig az utóbbi ambiciózusabb, a meglévő arzenálok csökkentését, adott esetben teljes felszámolását célozza. „A leszerelés – írja Jeffrey A. Larsen amerikai szakértő – a fegyverzet csökkentését vagy felszámolását jelenti, a fegyverzetellenőrzés viszont nem csupán a fegyverek számával foglalkozik, hanem jellegükkel, fejlesztésükkel és használatukkal, emellett nemzetközi korlátot állít a fegyverkezési politika elé.”1209 A fegyverzetkorlátozás pragmatikus igények kielégítését szolgálta. Sokan szakítani akartak a leszerelés – még inkább az „általános és teljes leszerelés” – illúziójával, és annak helyébe korlátozott, de elérhető célokat kívántak kitűzni. Abból indultak ki, hogy az egymással szemben álló feleknek is lehetnek közös biztonsági érdekei. Felismerték, hogy ha az államok egymás kölcsönös megsemmisítésében látják konfliktusaik megoldását, az könnyen katasztrófához vezethet.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave