Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


436 Alfred Marshall kétségtelenül az a személy, aki a leginkább felelős azért, hogy mind a monetarista, mind a keynesi iskola teoretikusai (vagyis az ő szellemi örökösei) képtelenek voltak megérteni azokat a folyamatokat, melyek révén a hitel- és a monetáris expanzió a termelési struktúrára kihat. Marshall valójában egyáltalán nem volt képes a (Carl Menger által 1871-ben elindított) szubjektivista forradalmat az angolszász közgazdaságtanba belefoglalni, majd azt logikus következtetésig továbbvinni. Éppen ellenkezőleg: ragaszkodott a neoklasszikus közgazdaságtant mindmáig sújtó új marginalista hozzájárulások és az angolszász klasszikus iskola elméleteinek „koffeinmentesített” összegzéséhez. Érdekes hát megjegyezni, hogy Marshall – csakúgy, mint Knight – számára az elsőrendű gazdasági javak vagy fogyasztási cikkek, illetve a magasabb rendű gazdasági javak közötti legalapvetőbb szubjektivista különbségtétel „bizonytalan, és talán gyakorlati haszna is csekély” (Alfred Marshall, Principles of Economics [A közgazdaságtan alapelvei], 8. kiadás [London: Macmillan, 1920], 54. oldal). Marshall továbbá képtelen volt szakítani a régi, preszubjektivista gondolkodásmódokkal, melyek szerint az árakat a költségek határozzák meg, és nem fordítva. Ami azt illeti, Marshall valójában úgy hitte, hogy míg a cikkek iránti keresletet a határhaszon határozza meg, a kínálat végtére is „valós” tényezőktől függ. Számításából kihagyta azonban, hogy a költségek egyszerűen a cselekvő által cselekvése során feladott célok szubjektív értékelései, így a híres marshalli „olló” mindkét szára ugyanazzal a (hasznosságon alapuló) szubjektivista lényeggel bír (Rothbard, Man, Economy, and State, 301–308. oldal). Nyelvi problémák (az osztrák teoretikusok munkái későn kerültek lefordításra, és akkor is csak részlegesen) és sok brit közgazdász nyilvánvaló szellemi sovinizmusa szintén jelentősen hozzájárult Marshall doktrínáinak megvédelmezéséhez. Ez magyarázattal szolgál annak tényére, hogy az angolszász hagyományban munkálkodó számos közgazdász nem csupán meglehetősen bizalmatlan az osztrákokkal szemben, de Marshall és ezáltal Ricardo és a többi klasszikus közgazdász eszméinek saját modelljeik részeként történő megtartásához is ragaszkodott. Lásd például H. O. Meredith John Maynard Keyneshez írott, 1931. december 8-i keltezésű levelét, mely a The Collected Writings of John Maynard Keynes: The General Theory and After (első rész: Preparation) című gyűjtemény 13. kötetének (szerk. Donald Moggridge, London: Macmillan, 1973) 267–268. oldalán került kiadásra. Lásd még A. Schumpeter Marshallt illető kritikáját Joseph A. Schumpeter History of Economic Analysis (Oxford and New York: Oxford University Press, 1954) című könyvének 920–924. oldalán.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave