Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


428 Prices in Recession and Recovery (Árak a recesszió és a fellendülés alatt) című könyvében (New York: National Bureau of Economic Research, 1936) Frederick C. Mills egy másik, az 1929-es nagy gazdasági világválság éveit a középpontba állító releváns empirikus tanulmányt mutat be. Mills ebben empirikus úton igazolja, hogy a relatív áraknak az 1929-es összeomlást követő válság, recessziós és fellendülési időszaka alatt történő fejlődése igencsak hasonlított a konjunktúraciklus osztrák elmélete által felvázoltra. Mills kimondottan azt a következtetést vonja le, hogy „a nyersanyagok mennyisége meredeken zuhant; az iparcikkek pedig, melyek a tőlük megszokott módon lomhán reagáltak az árak lefelé nyomására, le-lemaradoztak”. A fogyasztási cikkeket illetően Mills kijelenti, hogy „kisebb esést mutattak, mint az árucikkek ára általában”. Az 1934 és 1936 közötti fellendülésre vonatkozóan Mills rámutat, hogy „az ipari nyersanyagok ára a készáruk relatíve magas áraival együtt a működési oldalon előnyös helyzetbe hozta a gyártókat”. (25–26. oldal, 96–97. oldal, 151. oldal, 157–158. oldal és 222. oldal). Mills írásainak hasznos értékelése megtalálható Skousen The Structure of Production című könyvében (58–60. oldal).

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave