Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


418 Egy, az 1961 és 1987 közötti válságok adatait vizsgáló cikkben Milton Friedman kijelenti, hogy nem lát összefüggést az expanzió mennyisége és a rá következő összezsugorodás között, majd azt a következtetést vonja le, hogy ezek az eredmények „komolyan megkérdőjeleznék azokat az elméleteket, melyek egy súlyos depresszió forrásának a korábbi túlzott expanziót tartják (a Mises-féle cikluselmélet ennek nyilvánvaló példája)”. Lásd Milton Friedman, „The ‘Plucking Model’ of Business Fluctuations Revisited” (Az üzleti ingadozások „pengető-modelljének” újratárgyalása), Economic Inquiry 31 (1993. április): 171–177. oldal. Mindazonáltal a tények Friedman általi értelmezése és azok osztrák elmélethez való kapcsolata a következők miatt téves: a) a ciklus fejlődésének mutatójaként Friedman GDP-nagyságrendeket használ, amik, mint tudjuk, a bruttó hazai kibocsátásnak majdnem a felét elfedik – ami magában foglalja a köztes termékek értékét, illetve ez egyben a ciklus folyamán leginkább változékony fokmérő is; b) a ciklus osztrák elmélete a hitelexpanzió, a mikroökonómiai rossz befektetés és a recesszió, nem pedig a gazdasági expanzió és a recesszió között állapít meg összefüggést – utóbbi kettőt a valós történéseket elfedő aggregált számadatban (GDP-ben) mérik; c) Friedman egy olyan, nagyon rövid időszakot (1961–1987) vesz figyelembe, mely folyamán a recesszió bármely jelét határozott, a rá következő recessziókat megrövidítő expanziós politika fogadta – kivétel volt ez alól a szövegben említett két eset, a hetvenes évek végén és a kilencvenes évek végén tapasztalható válságok, melyekben a gazdaság a stagfláció csapdájába esett. Köszönet illeti Mark Skousent, amiért rendelkezésünkre bocsátotta Milton Friedmannel a témában folytatott levelezését. Lásd még Friedman összesített adatairól szóló elméletét és a konjunktúraciklus osztrák elméletének tökéletes összeegyeztethetőségének szemléltetését Garrison Time and Money (Idő és pénz) című munkájában (222–235. oldal).

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave