Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


329 Joseph A. Schumpeter a „kikényszerített megtakarítás” (németül Erzwungenes Sparen vagy Zwangssparen) megfelelő kifejezésének megalkotását a The Theory of Economic Development (A gazdasági fejlődés elmélete) című könyvében (Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1968, 109. oldal), melyet Németországban először 1911-ben adtak ki, Ludwig von Misesnek tulajdonítja. Mises elismeri, hogy 1912-ben, a The Theory of Money and Credit (A pénz és a hitel elmélete) című könyvének első német nyelvű kiadásában valóban leírta a jelenséget, ám egyúttal azt is jelezte, hogy nem hiszi, hogy pontosan a Schumpeter által neki tulajdonított kifejezést használta volna. Mises mindenesetre gondosan elemezte a kikényszerített megtakarítás jelenségét, és elméletben bebizonyította, hogy lehetetlen előre meghatározni, hogy a forgalomban lévő pénzmennyiség megnövekedése maga után vonja-e majd az önkéntes megtakarításokban tapasztalható nettó növekedést. (On the Manipulation of Money and Credit, 120. és 122., illetve 126–127. oldal; Human Action, 148–150. oldal; Mises, The Theory of Money and Credit, 386. oldal.) Noha az elkövetkezőkben továbbra is Misesnek tulajdonítjuk majd a „kikényszerített megtakarítás” kifejezést, Jeremy Bentham már 1804-ben megalkotott egy igen hasonló kifejezést, a „kényszerített takarékosságot”. Lásd Hayek cikkét, „A Note on the Development of the Doctrine of ‘Forced Saving’”, mely a Profits, Interest and Investment 7. fejezeteként (183–197. oldal) jelent meg. Amint arra Roger Garrison helyesen rámutatott, Mises kikényszerített megtakarítás fogalma (amit mi a kifejezés „tág értelmének” nevezünk) és Hayek ugyanerről alkotott fogalma (amire a kifejezés „szigorú értelmeként” utalunk) között egy bizonyos különbség figyelhető meg, így „amit Mises rossz befektetésnek nevezett, az Hayeknél kikényszerített megtakarításként szerepelt”. Lásd Garrison, „Austrian Macroeconomics: A Diagrammatical Exposition”, 196. oldal.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave