Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


281 F. A. Hayeket illeti az elismerés, amiért elsőként oldotta fel a látszólagos „megtakarítási paradoxont” 1929-ben megjelent „Gibt es einen ’Widersinn des Sparens’?” című cikkében. Érdekességként megjegyezzük, hogy még egy olyan kiváló szerző is, mint Samuelson, népszerű tankönyvének számos kiadásában továbbra is védi az alulfogyasztásnak a „megtakarítási paradoxon” alapjául szolgáló ősi mítoszát. Mint az várható volt, Samuelson a 7. fejezetben ismertetett keynesi elmélet téves következtetéseire támaszkodik. Egészen a tizenharmadik kiadásig kellett arra várni, hogy könyvében a „megtakarítási paradoxon” tétele fakultatív anyaggá váljon, és az azt alátámasztó diagram abból kikerüljön. A „megtakarítási paradoxon” elméletének legfőbb hibája abban áll, hogy figyelmen kívül hagyja a tőkeelmélet alapvető elveit, és a termelési szerkezetet nem egymásra következő stádiumok sorozataként szemléli. Az elmélet ezzel szemben hallgatólagosan azt feltételezi, hogy csupán két stádium létezik, a végső fogyasztói összkereslet stádiuma és egy másik, ami közbenső befektetési stádiumok halmazából áll. Következésképpen a „jövedelem körkörös áramlásának” egyszerűsített modelljében azt feltételezik, hogy a megtakarítás növekedésének a fogyasztásra gyakorolt negatív hatása azonnal és automatikusan kiterjed minden befektetésre.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave