Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


268 Az 1970-es évek második felében folytatott közgazdasági tanulmányaink során arra lettünk figyelmesek, hogy gazdasági elméletekkel foglalkozó előadások egyikén sem magyarázta el az oktató a megtakarításokban keletkező többlet termelési szerkezetre gyakorolt hatásait. A professzorok csak a keynesi „takarékossági paradoxon” modelljét mutatták be, amiről köztudott, hogy nyíltan elítéli a társadalmi szintű megtakarítás növekedését, mivel az csökkenti a tényleges keresletet. Jóllehet Keynes nem tett kifejezett utalást a „takarékossági paradoxon”-ra, ehhez a fogalomhoz jutunk, amikor Keynes gazdasági elveiből levonjuk a logikus következtetést: „Ha a kormányoknak recesszió idején növelniük kellene kiadásaikat, akkor a háztartásoknak miért ne kellene? Ha nem léteznének a megfelelő gazdálkodás elvei az államháztartás területén, honnan következne az ilyen elvek alkalmazása a családi pénzügyekben? Éljünk a mának, együnk-igyunk, úgyis meghalunk!” (Clifford F. Thies, „The Paradox of Thrift: RIP”, Cato Journal 16, 1. szám [1996]: 125. oldal)

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave